Piłkarze Barcelony po raz piąty w historii zdobyli Puchar Europy! W finale Ligi Mistrzów, który odbył się w Berlinie, pokonali Juventus Turyn 3:1 (1:0). Poprzednio triumfowali w 1992, 2006, 2009 i 2011 roku.

Obie drużyny wystąpiły w finale po raz ósmy. Skuteczniejsi są gracze Barcelony, którzy pięciokrotnie zwyciężyli. Juventus doznał sześciu porażek i ma w dorobku tylko dwa triumfy w PE.

Listę zdobywców tego trofeum otwiera Real, który w pierwszym finale w 1956 roku w Paryżu wygrał ze Stade Reims 4:3. W zakończonym w Berlinie sezonie 2014/15 nie udało mu się obronić trofeum wywalczonego przed rokiem.

Dogrywki miały miejsce w 15 z dotychczasowych 60 finałów. 10-krotnie do wyłonienia zwycięzcy niezbędne były rzuty karne. W 1974 roku o triumfie Bayernu zdecydował powtórzony mecz z Atletico Madryt (1:1 i 4:0).

Poniżej znajdziecie zapis naszej relacji minuta po minucie z meczu Barcelona-Juventus Turyn:

KONIEC!!!! FC BARCELONA WYGRAŁA LIGĘ MISTRZÓW!!!!

95 minuta - GOOOOL DLA FC BARCELONY. Katalończycy wyszli z kontrą, Juventus nie miał się kim bronić, Buffona pokonał Neymar. To kropka nad i, Juventus nie ma już czasu by się podnieść.

94 minuta - chaotyczne ataki Juventusu, Barcelona kradnie cenne sekundy wykorzystując ostatnie zmiany. Tylko cud uratuje Włochów.

92 minuta - Tevez spróbował strzału sprzed pola karnego, ale bez efektu.

90 minuta - sędzia dolicza 5 minut.

90 minuta - dobry strzał Marchisio i świetna obrona Ter Stegena.

89 minuta - Roberto Pereyra miał znakomitą szansę na wyrównanie, ale dobrze zachowali się obrońcy Barcy.

87 minuta - Suarez łapie cenne sekundy leżąc na murawie po starcie z jednym z rywali.

85 minuta - Juventus bezradnie w zasadzie przygląda się kolejnym akcjom FC Barcelony, Włosi mają teraz słabszy moment.

82 minuta - Pique dostał wysoką piłkę, próbował trafić ją z woleja ale strzał był niecelny.

79 minuta - Juventus przed szansą, ale piłka po strzale Pogby poszybowała nad bramką.

77 minuta - Messi przestrzelił dość wyraźnie z rzutu wolnego

75 minuta - Juventus miał dwa rzuty rożne, ale nie zagroził bramce Barcy.

72 minuta - kibice Barcelony już cieszyli się z kolejnej bramki dla swojego zespołu. Do siatki trafił bowiem Neymar. Ale Brazylijczyk po tym jak uderzył piłkę głową dotknął ją też ręką i sędzia główny po konsultacji z asystentem podjął właściwą decyzję.

68 minuta - GOOOOOOOOL DLA FC BARCELONY!!!!! Najpierw z lini pola karnego mocno uderzył Messi. Buffon odbił piłkę do której dopadł Suarez i posłał ją do siatki. 2:1 dla Katalończyków!

67 minuta - kolejne groźne ataki Juventusu.

65 minuta - mocny strzał Pogby, jednak piłka poleciała w sam środek bramki.

64 minuta - Suarezowi zabrakło kilkunastu centymetrów do przejęcia piłki po znakomitym podaniu od Iniesty. Byłoby groźnie - a tak od bramki zaczął Buffon.

63 minuta - świetne zachowanie Moraty, który podał to Marchisio, ten odegrał do Teveza, ale Argentyńczyk uderzył ponad bramką.

60 minuta - groźne akcje z obu stron. Mecz ożywił się po golu dla Juventusu, obie drużyny odważniej atakują bramkę rywali.

55 minuta - GOOOOOL! Juventus wyrównuje! Bramkę strzela Álvaro Morata!

49 minuta - to powinien być gol dla FC Barcelony. Katalończycy mieli przewagę liczebną w kontrataku, strzał oddał Suarez ale Buffon znów uratował swój zespół przed utratą bramki.

46 minuta - ruszyła druga połowa. Znów w pole karne odważnie wszedł Leo Messi, ale obrońcy Juventusu stanęli na wysokości zadania.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY - FC Barcelona prowadzi z Juventusem Turyn 1:0 po golu Rakiticia.

45 minuta - odważne wejście Messiego w pole karne rywali ale ostatecznie Argentyńczyk wybiegł z piłką za końcową linię.

43 minuta - Suarez otrzymał dośrodkowanie od Neymara, Urugwajczyk był sam w polu karnym, ale to podanie nie było wystarczająco dokładne. Po chwili z dystansu spróbował Marchisio.

41 minuta - ostry faul Pogby na Messim. Zawodnik Juventusu został ukarany żółtą kartką.

40 minuta - Suarez uderzył z dystansu. Piłka minęła słupek o kilka centymetrów. Chwilę później Suarez dostał piłkę w polu karnym, ale jego strzał obronił Buffon. Dobry okres gry Dumy Katalonii.

38 minuta - groźna akcja FC Barcelony, niewiele zabrakło by Messi przejął piłkę w polu karnym rywali.

36 minuta - piłkarze Juventusu domagają się kartki dla jednego z rywali. Skończyło się jednak tylko na rzucie wolnym. Chwilę później piłkę w polu karnym Barcelony próbował sięgnąć Morata, jednak bez efektu.

35 minuta - rzut rożny dla Juve. Bez historii, szczelna obrona znów nie pozwoliła Włochom przedrzeć się nawet w pobliże 16 metra.

34 minuta - Juventus znów próbował przebić się pod bramkę rywali. Ale na wysokości pola karnego obrońcy Barcy zastopowali tę akcję.

32 minuta - kilka minut szarpanej gry z obu stron, wiele fauli. Juventus próbował wyjść z kontrą, ale jak na razie obrona Katalończyków spisuje się bardzo dobrze.

27 minuta - błąd obrońców ekipy z Włoch próbował wykorzystać Neymar, ale jego strzał z narożnika pola karnego bez problemu złapał Buffon.

26 minuta - Juventus próbuje stworzyć sobie okazję do wyrównania. Ale to wciąż piłkarze z Barcelony kontrolują ten mecz.

23 minuta - Morata wpadł w pole karne, próbował zaskoczyć Ter Stegena ale piłka minęła bramkę

20 minuta - Juventus przed szansą, ale podanie w pole karne przecięli Katalończycy. Rzut rożny nie przyniósł żadnego zagrożenia.

16 minuta - "Stara Dama" na razie jakby trochę oszołomiona tym piorunującym początkiem w wykonaniu przeciwników. Piłkarze FC Barcelony dużo częściej są przy piłce.

14 minuta - Duża, kolejna szansa na bramkę dla Barcelony! Dani Alves uderzył z 16. metra, ale Buffon obronił

8 minuta - Vidal mocnym strzałem tuż sprzed pola karnego próbował wyrównać, ale piłka poszybowała nad bramką.

4 minuta - GOOOOOOL dla Dumy Katalonii!!!! Akcję rozpoczął Messi, później piłkę pięknie wymienili między sobą Neymar, Iniesta i Rakitić. Ten ostatni z kilku metrów pokonał Buffona i FC Barcelona prowadzi 1:0.

2 minuta - po błędach obrony "Barcy" piłkarze Juventusu mieli rzut rożny. Zagrożenia jednak nie stworzyli.

20:48 - Jest pierwszy gwizdek, rozpoczynamy!

20:44 - Piłkarze już na murawie. Na stadionie w Berlinie wybrzmiewa hymn Ligi Mistrzów. Zapraszamy was do wpisywania waszych opinii w komentarzach.

20:40 - Dobiega końca krótka ceremonia otwarcia. Za kilka chwil główni aktorzy tego spektaklu pojawią się na murawie!

Juventus Turyn - Barcelona 1:3 (0:1).

Bramki: dla Juventusu - Alvaro Morata (55); dla Barcelony - Ivan Rakitic (4), Luis Suarez (68), Neymar (90+7).

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 70 500.

Juventus: Gianluigi Buffon - Stephan Lichtsteiner, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli, Patrice Evra (89-Kingsley Coman) - Claudio Marchisio, Andrea Pirlo, Paul Pogba - Arturo Vidal (79-Roberto Pereyra) - Carlos Tevez, Alvaro Morata (85-Fernando Llorente).

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Dani Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba - Ivan Rakitic (90+1-Jeremy Mathieu), Sergio Busquets, Andres Iniesta (78-Xavi) - Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez (90+6-Pedro Rodriguez).