Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej podjęła decyzję, że wybory jej nowego szefa odbędą się 26 lutego 2016 roku. Według doniesień medialnych ubiegania się o reelekcję nie wyklucza obecny prezydent Joseph Blatter.

Jako najpoważniejszego kandydata do zastąpienia 79-letniego Szwajcara wymienia się Michela Platiniego, który od 2007 roku jest prezydentem UEFA. Francuz oficjalnie nie potwierdził jednak, że będzie kandydował na szefa FIFA.

Pełniący funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej od 1998 roku Sepp Blatter zabiegał, aby nadzwyczajny kongres odbył się jeszcze w tym roku. Jednak członkowie Komitetu Wykonawczego wybrali datę 26 lutego 2016.

Szwajcar decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa FIFA podjął cztery dni po reelekcji w Zurychu. Kongres odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ przed jego rozpoczęciem zatrzymano kilku wysokich rangą działaczy, przeciwko którym toczą się osobne postępowania amerykańskich i szwajcarskich organów sprawiedliwości. Wszyscy są podejrzani o korupcję. Według serwisu bbc.com Blatter nie wyklucza jednak startu w kolejnych wyborach, mimo że zapowiedział ustąpienie ze stanowiska w ciągu kilku miesięcy.

(mn)