Cristiano Ronaldo jest pierwszym piłkarzem w historii, który zarobił ponad miliard dolarów - ogłosił renomowany magazyn "Forbes". Tylko w ubiegłym roku Portugalczyk wzbogacił się - według obliczeń "Forbesa" - o 105,5 mln dolarów.

Zarobki piłkarza Juventusu Turyn w dotychczasowej karierze magazyn oblicza na 885 mln euro, z czego 93,1 mln euro Ronaldo zarobić miał w 2019 roku.

Tym samym Portugalczyk minimalnie pokonał w ubiegłym roku swojego największego boiskowego rywala, Argentyńczyka Lionela Messiego, którego dochód wyniósł wówczas - jak podaje "Forbes" - 104 mln dolarów, czyli 92,1 mln euro.

35-letni Cristiano Ronaldo nie jest pierwszym sportowcem, który przekroczył próg miliarda dolarów, będąc nadal aktywnym. Finansowo wyprzedzili go m.in. golfista Tiger Woods i bokser Floyd Mayweather - Portugalczyk jest jednak pierwszym zawodnikiem, który dokonał tego w sporcie zespołowym.

Zarabia na boisku i na kontraktach reklamowych, ma własny znak towarowy. Na nim zarabiają kluby

Według ustaleń "Forbesa", w czasie 17 lat kariery Ronaldo zarobił na boisku 650 mln dolarów (575,8 mln euro), a kwota ta wzrośnie jeszcze do 765 mln dolarów (677,7 mln euro) do czasu wygaśnięcia w 2022 roku jego obecnego kontraktu z Juventusem.

Reszta dochodów Portugalczyka pochodzi - jak ustalił "Forbes" - z prywatnych kontraktów reklamowych.

Od 2016 roku Ronaldo ma dożywotnią umowę z firmą Nike, która do tej pory wypłaciła mu 20 mln dolarów (17,7 mln euro). Gwiazdor reklamuje także szampony Clear, Herbalife i producenta farmaceutycznego Abbott.

Ronaldo ma również swój własny znak towarowy: CR7, który obejmuje markową bieliznę, linię butów, zapachy i odzież dżinsową. Szacuje się, że z tego źródła pochodzi jedna czwarta rocznych dochodów piłkarza.

Popularność Portugalczyka gwarantuje spore zyski również jego klubom. W pierwszych dniach jego gry w Juventusie włoski klub sprzedał 520 tysięcy koszulek z podobizną Ronaldo o wartości ponad 60 mln dolarów (53,1 mln euro).