Przed nami drugi - dla widzów z Polski zdecydowanie ważniejszy! - półfinał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na scenie w Lizbonie o awans do finału powalczą bowiem Gromee i Lukas Meijer, którzy reprezentują Polskę z utworem "Light Me Up"! Jak można na nich zagłosować? Jakie są typowania bukmacherów? Gdzie obejrzeć koncert? Przeczytajcie!

W Lizbonie zaprezentują się dzisiaj wieczorem reprezentanci 18 państw: Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Polski, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy. Gromee i Lukas Meijer pojawią się na scenie jako 11. ekipa.

Choć to pierwszy, wtorkowy, półfinał uznawany był za mocniej obsadzony, to i w drugim możemy spodziewać się silnej konkurencji. Publiczności zaprezentują się m.in. zwycięzca Eurowizji z 2009 roku Alexander Rybak, który ponownie reprezentuje Norwegię, i holenderski wokalista Waylon, który w 2014 roku, występując w duecie The Common Linnets, zajął drugie miejsce. Zobaczymy także Juliję Samojłową, która miała reprezentować Rosję już w ubiegłym roku w Kijowie, ale otrzymała wówczas zakaz wjazdu na Ukrainę, a jej kraj w efekcie zdecydował o wycofaniu się z konkursu.

POSŁUCHAJ wszystkich piosenek, zakwalikowanych do półfinałów 63. Konkursu Piosenki Eurowizji! >>>>

Eurowizja 2018. Kolejność występów w drugim półfinale:

1. Norwegia: Alexander Rybak – "That’s How You Write A Song"
2. Rumunia: The Humans – "Goodbye"
3. Serbia: Sanja Ilic & Balkanika – "Nova Deca"
4. San Marino: Jessika feat. Jenifer Brening – "Who We Are"
5. Dania: Rasmussen – "Higher Ground"
6. Rosja: Julia Samoylova – "I Won’t Break"
7. Mołdawia: DoReDoS – "My Lucky Day"
8. Holandia: Waylon – "Outlaw In ‘Em"
9. Australia: Jessica Mauboy – "We Got Love"
10. Gruzja: Ethno-Jazz Band Iriao – "For You"
11. Polska: Gromee feat. Lukas Meijer – "Light Me Up"
12. Malta: Christabelle – "Taboo"
13. Węgry: AWS – "Viszlat Nyar"
14. Łotwa: Laura Rizzotto – "Funny Girl"
15. Szwecja: Benjamin Ingrosso – "Dance You Off"
16. Czarnogóra: Vanja Radovanović – "Inje"
17. Słowenia: Lea Sirk – "Hvala, Ne!"
18. Ukraina: Melovin – "Under The Ladder"

Tak typują bukmacherzy

Bukmacherzy faworyta dzisiejszego koncertu widzą we wspomnianym Alexandrze Rybaku. Tuż za nim w ich notowaniach znalazł się reprezentant Szwecji Benjamin Ingrosso, a "podium" uzupełnił ukraiński piosenkarz Melovin.

Eurowizja 2018: Oto wyniki pierwszego półfinału

Za nami pierwszy półfinał tegorocznego konkursu Eurowizji. W tym roku impreza odbywa się w Lizbonie. Sprawdźcie, kto już awansował do wielkiego finału? czytaj więcej

Sporym zaskoczeniem jest czwarta pozycja bukmacherskich notowań: zajmuje ją grupa DoReDoS z Mołdawii, której eurowizyjna propozycja - piosenka "My Lucky Day" - początkowo nie została przyjęta przez fanów konkursu szczególnie pozytywnie. Efekty przyniosła jednak intensywna promocja utworu na poprzedzających konkurs imprezach.

Stosunkowo wysoką - szóstą - pozycję zajmują w notowaniach bukmacherów Gromee i Lukas Meijer. Gdyby te prognozy się potwierdziły, reprezentantów Polski zobaczymy w sobotnim finale! Awansuje do niego bowiem 10 wykonawców z każdego półfinału. Oprócz nich w finale powalczą również reprezentanci krajów tzw. Wielkiej Piątki - czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch - i reprezentanci Portugalii jako gospodarza imprezy.

Z pierwszego półfinału, przypomnijmy, awansowali przedstawiciele: Austrii, Estonii, Cypru, Litwy, Izraela, Czech, Bułgarii, Albanii, Finlandii i Irlandii.

Kto może głosować na Polskę?

Zgodnie z zasadami Eurowizji, mieszkańcy danego kraju nie mogą głosować na jego reprezentantów. Oznacza to, że Gromee i Lukas Meijer nie mogą liczyć na głosy Polaków mieszkających nad Wisłą - ale już na głosy Polonii jak najbardziej!

Co jednak istotne, dzisiaj wieczorem głosować mogą mieszkańcy tylko tych krajów, których reprezentanci będą występować w tym półfinale, a także mieszkający we Francji, Niemczech i Włoszech - państwach z tzw. Wielkiej Piątki, które nie startują w półfinałach, bowiem mają zagwarantowane miejsce w koncercie finałowym.

Głosy można oddawać telefonicznie i esemesowo, a także za pośrednictwem oficjalnej, bezpłatnej aplikacji (dostępnej na Androida, iOS i Windows Phone).

Półfinałowa rywalizacja rozpocznie się o godzinie 21:00, a nazwiska szczęśliwych finalistów poznamy tuż po 23:00!

Koncert możecie obejrzeć dzięki bezpłatnej transmisji na żywo na YouTube i na antenie TVP1.

(e)