"Nie bądź „SmartZombie” - to tytuł wystawy prac jeleniogórskich uczniów, którą można zobaczyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Autorzy prac ostrzegają, aby nie patrzeć w ekran telefonu podczas przechodzenia przez pasy.

Wzrok skierowany w ekran sekundę za długo to prosty przepis na utratę życia - podkreślają policjanci. Dodają też, że profilaktyka i ostrzeganie o możliwych konsekwencjach nieodpowiedniego zachowania, to jeden z filarów jej działania. Dlatego funkcjonariusze angażują się w różnego rodzaju akcje profilaktyczne.

O tym, żeby było bezpieczniej, pomyśleli też uczniowie z jeleniogórskich szkół. Stworzyli oni prace w ramach akcji "Nie bądź SmartZombie", która ma zapobiegać groźnym sytuacjom na drodze, za które odpowiedzialne są osoby zapatrzone w ekrany smartfonów.

Często można zobaczyć osoby, które właśnie zapatrzone w ekran, nic nie widzą wokół. Wchodzą na przykład pod tramwaj, pod autobus komunikacji miejskiej na czerwonym świetle. Wystarczy sekunda, by wszystko skończyło się tragicznie - podkreśla mł. asp. Krzysztof Marcjan z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Wystaw prac została zorganizowana w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dzieła młodych jeleniogórzan, które zostały przeniesione na specjalne szklane tafle, mogą oglądać nie tylko funkcjonariusze, ale też wszyscy goście, którzy odwiedzają ich siedzibę. Prace mają dać innym do myślenia i przestrzegają jak niebezpieczne jest ciągłe patrzenie na wyświetlacz telefonu.

Chodziło nam o uwrażliwienie na tę problematykę. Jeżeli młodzi ludzie sami się czymś zajmują, sami coś kreują, potem całkowicie inaczej utożsamiają się z danym problemem. Stają się edukatorami we własnych środowiskach - mówi Mariusz Synówka, inicjator akcji i wystawy.

Prace jeleniogórskich uczniów były pokazywane wcześniej między innymi we wrocławskim Aquaparku.