"Wakacje z przyrodą i przygodą" to cykl wakacyjnych wycieczek przygotowanych z myślą o turystach indywidualnych. Są bezpłatne i odbywają się w każdą środę. W przygotowanym przez Karkonoski Park Narodowy programie znajdziemy między innymi: poznawanie tajemnic Góry Chojnik i poszukiwanie ametystów.

Karkonoski Park Narodowy organizuje "Wakacje z przyrodą i przygodą" każdego roku. Tematyka wycieczek jest bardzo różna. Dotyczy na przykład geologii, a także zwierząt żyjących w parku.

Jeżeli chodzi o poszukiwanie ametystów to idziemy sobie spacerkiem przez Osiedle Skalne i uczestnicy będą sami próbować znaleźć ametysty, które tam występują. Trzeba troszeczkę postukać młotkiem w tej ziemi, żeby do nich dotrzeć, ale ogólnie jest łatwo. Nawet mniejsze dzieci znajdują i zabierają ze sobą takie ametysty na pamiątkę - mówi Anna Walusiak z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Cytat

Ametysty są charakterystyczne. Jest to kwarc, ale o fioletowym zabarwieniu więc łatwo go rozpoznać pośród innych skał i minerałów
- dodaje.

Najbliższa wycieczka ma odbyć się w środę, 6 lipca. Podczas niej będą odkrywane tajemnice góry Chojnik. Uczestnicy powędrują przez Zbójeckie Skały.

Nie wszyscy wiedzą, że mamy tam taki mały tunel skalny. Możemy sobie przez niego przejść. Jak już wejdziemy na samą górę i będziemy zwiedzać zamek, dowiemy się czegoś o księżniczce Kunegundzie, która tam mieszkała. Są różne legendy - podkreśla Anna Walusiak.

Końcem sierpnia zaplanowane jest wyjście do zapomnianej osady Budniki.

Kiedyś tam funkcjonowało takie małe miasteczko. Jednak z biegiem lat to miejsce zostało opuszczone, zapomniane i teraz są tam pozostałości dawnej zabudowy - tłumaczy.

Opracowanie: