Mieszkańcy skupieni wokół grupy "Dziki Golędzinów" są zaniepokojeni planom utworzenia Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie. Stołeczny ratusz zapewnia, że celem powstania parku jest ochrona przyrody. Dziki Golędzinów jest piękny i niech taki zostanie - podkreślają mieszkańcy.

Powstanie parku w Golędzinowie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział przed tygodniem.

Największy park w stolicy

W Warszawie powstanie nowy park. Największy w stolicy. 65 hektarów zieleni. Park Naturalny Golędzinów będzie miejscem wyjątkowym nie tylko w skali naszego miasta. Rozpoczynamy przygotowania do inwestycji. Jeszcze w tym roku ogłosimy konkurs architektoniczny - napisał na Twitterze.

Zarząd Zieleni Warszawy zapewnia, że park powstaje po to, by chronić przyrodę i wspierać wzrost różnorodności biologicznej w naszym najcenniejszym korytarzu ekologicznym, jakim jest Wisła.

Celem naszego projektu jest ochrona cennych walorów przyrodniczych tego obszaru, co oznacza minimalną ingerencję w naturę. Chcemy zmniejszyć niekorzystny wpływ miasta na teren, który znajduje się w granicy Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu - czytamy na stronie ZZW.

"Dziki Golędzinów jest piękny i niech taki zostanie!"

Pomysłem dotyczących Łąk Golędzinowskich nad Wisłą zaniepokojeni są mieszkańcy skupieni wokół inicjatywy "Dziki Golędzinów".

Dziki Golędzinów jest piękny i niech taki zostanie! - piszą w zrzeszającej ich grupie na Facebooku.

Jan Mencwel o pomyśle budowy Parku Naturalnego Golędzinów

Inicjatywę wsparł Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Zostałem dziś kibicem drużyny Dziki Golędzinów. (...) Drużyna jest zwarta, zmotywowana i skupiona na obronie, a wierni kibice ich w tym wspierają. Oczywiście chodzi o obronę dzikich i pięknych Łąk Golędzinowskich nad Wisłą. Bronić ich trzeba przed, delikatnie mówiąc, chybionym pomysłem uporządkowania ich i nadania formy "parku". Pomysłami wyciągniętymi z kapelusza, o które nikt nie prosił i nikt ich z nikim nie konsultował - napisał na Facebooku.

Cytat

Rafał Trzaskowski ciągle może grać z nami w drużynie i zmienić zdanie, a planowane 10 milionów złotych przeznaczyć na coś, co jest naprawdę potrzebne. Na przykład założyć park w miejscu, gdzie go jeszcze nie ma, albo uratować naprawdę zagrożony teren jak Zakole
- podkreślił Mencwel.

Zdaniem aktywisty w Golędzinowie przyroda świetnie sobie radzi, a mieszkańcy nie chcą tam zmian.

Czy prezydent strzeli sobie tego samobója? Piłka w grze! - stwierdził.