Kiermasz Książek Lekko Uszkodzonych, czyli np. wydrukowanych do góry nogami - znajdzie się w programie Nocy Księgarń, która odbędzie się dziś (07.10) w 33 warszawskich księgarniach. Oprócz tego inne atrakcje, takie jak spotkania autorskie i spacery literackie. Sprawdź program.

Noc Księgarń to obowiązkowy punkt dla miłośników czytania.

W niecodziennej atmosferze będzie można korzystać z różnorodnej oferty, jaką przygotowały m.in. te miejsca, które startowały w miejskim plebiscycie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. 

W księgarni PIW-u przy ul. Foksal 17, w związku z premierą nowej edycji „Utworów wybranych” Marka Twaina, będzie można podziwiać maszynę do pisania, wyprodukowaną przez Remington&Sons w 1876 roku. Właśnie na takiej Mark Twain pisał swoje cięte, ostre i zabawne teksty. Zaplanowano też kiermasz książek. Księgarnia pracuje do 21.00.

W księgarni Leksykon do 23.00 będzie można grać w planszówki i w szachy. Odwiedzający, którzy przyjdą w stroju cosplay, mogą liczyć na niespodziankę.

W księgarni Korekty zaplanowano malowanie po numerach. Trend pokochali ludzie na całym świecie. Niepotrzebny jest talent, tylko czas, cierpliwość i staranność. Księgarnia będzie czynna do 23.00.

W księgarni PWN do 21.00 będą trwały pokazy naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. z ciekłym azotem i suchym lodem. Dzieci przeniosą się do tajemniczego świata magii, rodem z Harry’ego Pottera. Nauczą się, jak wywoływać i poskramiać ducha oraz jak przyrządzić smocze drinki. Oraz czym jest sublimacja i jak samodzielnie zrobić śnieg.

W Księgarni Czarnego eksperci porozmawiają o książkach dla współczesnej młodzieży. „Niegrzeczne książki dla dzieci i dorosłych” będą też transmitowane w mediach społecznościowych.

Kiermasz Książek Lekko Uszkodzonych

Kiermasz Książek Lekko Uszkodzonych – taką propozycję przygotowała z kolei księgarnia Bookoff. Będzie można kupić tytuły uszkodzone w czasie transportu lub takie, które spadły z księgarnianej półki albo wyszły z drukarni z niewielkimi wadami – na przykład wydrukowane do góry nogami. Niektóre są przecenione nawet o 90 procent! 

Księgarnia Korekty zaprasza na spacer po Warszawie śladami Witkacego. Uczestnicy zajrzą m.in. na  Hożą, gdzie Witkacy się urodził i spędził dzieciństwo. Odwiedzą plac Trzech Krzyży, gdzie jego rodzice wzięli ślub i gdzie był ochrzczony i oczywiście Bracką 23, gdzie mieszkała Nina Witkiewiczowa i gdzie Witkacy pomieszkiwał.

Wystawę „Białoszewski nieosobny” przygotowała księgarnia Muzeum Woli. W planie dzisiejszego wieczoru również rozmowy o tekstach prasowych Mirona Białoszewskiego.

W Bęc księgarni odbędzie się wspólne, wieczorne pisanie „Atlasu wszystkich mieszkańców”. Uczestnicy zastanowią się, z kim dzielą warszawską przestrzeń i jacy są nasi pozaludzcy sąsiedzi.

Miłośnicy czytania mogą też wziąć udział w wycieczce po jedynej w Polsce Galerii Książki Kolekcjonerskiej. Zobaczą książki, które pachną, książkę powstałą przy użyciu technologii rozszerzonej rzeczywistości, książki obrazy oraz wyjątkowe egzemplarze bardziej lub mniej znanych dzieł literackich, oprawione w najszlachetniejsze materiały, wydane w limitowanych nakładach na wiecznotrwałych papierach, kunsztownie ozdobione niespotykanymi elementami dekoracyjnymi.

To tylko część szerokiej oferty przygotowanej przez warszawskie księgarnie. Całość można znaleźć na stronie Nocy Księgarń oraz na stronach księgarń na Facebooku.

Opracowanie: