Collegium Humanum zmieniło nazwę na "Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych 'Varsovia'". Jest to kolejny element restrukturyzacji, która trwa tam od kilku tygodni.

O zmianie nazwy napisał w piątek "Newsweek".

"Mamy nową nazwę"

W rozmowie z PAP informację potwierdziła wykonująca obowiązki rektora mec. Magdalena Stryja, prorektor ds. rozwoju i współpracy uczelni. Jak powiedziała, "w piątek weszło w życie zarządzenie zarządcy uczelni o zmianie nazwy". Mamy nową nazwę: Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" - przekazała.

Zmiana nazwy to element restrukturyzacji. Towarzyszy mu transparentność, bo NIP, REGON, numer wpisu do ewidencji uczelni niepublicznych oraz adres zostaje dokładnie taki sam - dodała.

Poinformowała, że przez ostatnie cztery tygodnie powstało dziewięć raportów, w tym trzy odpowiedzi na raporty Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na studiach z zakresu "zarządzanie" oraz "finanse i rachunkowość". To niewyobrażalna praca. A wiadomo, że PKA jest dla nas obecnie instancją najważniejszą. Przez ostatnie tygodnie na tym koncentrowały się nasze wysiłki. Przyszedł taki moment, że oddaliśmy te raporty, i można było zająć się kwestią nazwy - mówiła.

"Collegium Humanum, źle się kojarzy"

Mec. Stryja podkreśliła, że "to praca, do której zostaliśmy zaangażowani".

Od pierwszego dnia przewijało się pytanie: czy - oraz kiedy - czeka nas zmiana nazwy. Jakiś czas temu studenci pytali nawet, czy mogą poprosić o przesunięcie terminu obron na później, bo czekają na nową nazwę, bo obecna, Collegium Humanum, źle się kojarzy - powiedziała.

Nowa nazwa funkcjonuje już np. na facebookowym profilu uczelni. 

O uczelni

Collegium Humanum, prowadzące podyplomowe studia MBA, powstało w 2018 r. w Warszawie.

Dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi. 23 lutego resort nauki złożył wniosek do Krajowej Administracji Skarbowej o kontrolę w Collegium Humanum.

Od lutego 2024 roku nowe władze prowadzą restrukturyzację uczelni.