​W Starogardzie Gdańskim uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego dla osób powyżej 18. roku życia. Mieści się ono w Budynku Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Można tam otrzymać pomoc w ciągu 72 godzin za darmo i bez skierowania. Centrum zapewni też w razie potrzeby opiekę całodobową i stacjonarną.

Centrum Zdrowia Psychicznego udziela świadczeń dorosłym mieszkańcom powiatu starogardzkiego. Pomoc jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Kto może się zgłosić?

Każdy, kto skończył 18 lat i doświadczył sytuacji kryzysowej, zmaga się z depresją lub psychozą, jest przygnębiony, paraliżują go stany lekowe, ma problemy emocjonalne i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Można tu przyjść bez wcześniejszego umówienia się. 

Na oddziale dziennym jest 15 miejsc, a całodobowym 40 łóżek. Docelowo w CZP ma pracować ok. 60 osób, w tym 7 lekarzy i około 20 pielęgniarek.

W ramach starogardzkiego Centrum powstały dwa punkty. Składa się na nie poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny, oddział całodobowy, zespół leczenia środowiskowego oraz dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Skarszewskiej 7, a drugi przy ul. Juranda ze Spychowa 2. Misją nowo powstałego Centrum jest odejście od tradycyjnego leczenia zamkniętego.

Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne

Jak przekazała Wioletta Szukiełojć, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego, nowością, która powstała w ramach tego przedsięwzięcia, są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne.

Jeden z nich mieści się na oddziale nr 6 przy poradni zdrowia psychicznego, a drugi w przychodni Medyk. Punkty mają za zadanie udzielać informacji o działaniu Centrum, przeprowadzać wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się oraz ustalanie wstępnych uzgodnień do procesu leczenia - podkreśliła.

Ideą tego typu centrów jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego i leczenie ambulatoryjne.

W ramach pilotażu w Polsce utworzono 56 centrów zdrowia psychicznego, w tym trzy w województwie pomorskim.

Dwa z nich są w ramach tzw. marszałkowskich podmiotów lecznicach. Jeden działa przy szpitalu w Kościerzynie, drugi powstał w Słupsku. Trzecia placówka znajduje się w Człuchowie.