Prof. Hélène Langevin-Joliot, wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, odebrała przyznany 100 lat temu swojej babci i polskiej noblistce tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W ramach 100-lecia nadania dyplomu zaplanowano również m.in. wernisaż i sympozjum.

W dniach 8-9 listopada 2022 r. na UAM odbywają się uroczyste obchody 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego. W programie przekazanie dyplomu doktora honoris causa, a także wernisaż "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce" oraz sympozjum naukowe.

Maria Skłodowska-Curie doktorem honoris causa UAM

W 1922 roku Senat Uniwersytetu Poznańskiego wybrał Marię Skłodowską-Curie na pierwszego honorowego doktora uczelni.

Genialna uczona, odkrywczyni dwóch pierwiastków radioaktywnych - polonu i radu, badaczka zjawiska radioaktywności, współtwórczyni radiochemii oraz radioterapii, laureatka Nagrody Nobla z fizyki w 1903 roku i z chemii w 1911 roku nigdy nie przyjechała do Poznania i nie odebrała dyplomu doktora honoris causa - informuje poznański uniwersytet. Jak dodaje, "według wspomnień ówczesnego dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego profesora Adama Wrzoska dyplom nie został wydrukowany, nie doszło także do uroczystej promocji".

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podaje, że po stu latach od nadania tytułu doktora honoris causa, postanowiono przekazać dyplom honorowy wnuczce uczonej prof. Hélène Langevin-Joliot. Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus.

Obchodom towarzyszyć będzie wernisaż pt. "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce" oraz sympozjum naukowe - odbędą się one w w środę, 9 listopada, w Collegium Chemicum, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8.