Z powodu zakwitu sinic na plaży miejskiej przy ulicy Okrężnej w Mikołajkach (woj. warmińsko-mazurskie) zawisła czerwona flaga. Zakaz kąpieli w jeziorze Mikołajskim w tym miejscu obowiązuje do odwołania.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie wydał decyzję o zakazie kąpieli na plaży miejskiej w Mikołajkach. Z komunikatu zamieszczonego na stronie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wynika, że decyzję podjęto, uwzględniając ocenę wizualną jakości wody na kąpielisku. Z kolei na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS podano jedynie, że woda jest "nieprzydatna do kąpieli ze względu na inne wymagania".

Czerwona flaga zawisła na kąpielisku nad Jeziorem Mikołajskim. Badanie Sanepidu wskazuje na pojawienie się sinic. Z tego powodu do odwołania na plaży miejskiej w Mikołajkach obowiązuje zakaz kąpieli - przekazał z kolei w mediach społecznościowych burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski.

Czym grozi wejście do wody, w której pojawiły się sinice?

Wejście do wody, w której mnożą się sinice, może być niebezpieczne dla zdrowia. Kąpiel w takiej wodzie grozi:

  • silnym podrażnieniem skóry, 
  • gorączką, 
  • nudnościami,
  • uciążliwym bólem brzucha.

Toksyny, które są wytwarzane przez cyjanobakterie, mogą uszkodzić wątrobę, nerki i układ nerwowy. Skażona woda może się również stać przyczyną różnego rodzaju chorób skóry i powodować takie objawy jak: swędzenie, pieczenie, wysypka czy rumienień.