Schiller w Łodzi doczekał się metamorfozy. Dziś rozpoczną się prace modernizacyjne, które obejmą Pasaż Schillera oraz pobliski parking. Po przebudowie miejsce ma zachęcać łodzian do wypoczynku na powietrzu i w cieniu drzew.

Jak informuje miasto, z użytkowania wyłączony zostanie teren pasażu wraz z przyległym parkingiem.

Urząd miasta zapowiada, że ekipy budowlane mają pojawić się na Pasażu Schillera jeszcze w tym tygodniu. Rozpoczyna się wyczekiwana metamorfoza, podczas której przestrzeń pasażu zostanie przebudowana i - co najważniejsze - zazieleniona - zapewnia dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik. Jak dodaje, "na początek robotnicy przygotują i zabezpieczą plac budowy i rozpoczną się niezbędne rozbiórki".

Zielona rewolucja

Na pasażu zostanie wymieniona nawierzchnia. Pojawią się nowe meble miejskie, czyli ławki, stojaki i latarnie.

Pasaż stanie się zielonym deptakiem tuż przy głównej ulicy miasta, ul. Piotrkowskiej. Posadzonych na nim zostanie ponad 50 drzew. Część w gruncie, kolejne w dużych donicach. Ale nie tylko drzewa - pasaż zazielenią liczne krzewy, byliny i rabaty z kwiatami. 

Z pasażu zniknie stara fontanna. W zamian wykonawca zbuduje nową, posadzkową.

Po remoncie, na płycie pasażu, nie będzie już miejsc parkingowych. To element większej zmiany związanej z budową parkingów wielopoziomowych. Jeden z nich powstanie nieopodal - przy ul. Tuwima 10.

Pasaż Schillera zostanie włączony do systemu monitoringu miejskiego. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery nadzorowane przez strażników miejskich.

O Schillerze

Pomnik Leona Schillera, autorstwa Antoniego Biłasa, został ustawiony przy ulicy Piotrkowskiej 112 w marcu 1982 roku. Postać została wykonana z granitu i przedstawiona jest w todze. Monument powstał dzięki składkom mieszkańców Łodzi zebranym z inicjatywy Kazimierza Dejmka.

Leon Schiller to najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce. Swoją karierę artystyczną rozwijał m.in. w łódzkich teatrach.