Kamienica przy ul. Włókienniczej 1 w Łodzi ma być ocieplona... korkiem od wina. To ten sam budynek, który miasto przejęło na własność, by móc go wyremontować. To kolejny krok w wielkim planie rewitalizacji miasta nad Łódką.

Budynek przy ul. Włókienniczej nr 1 w Łodzi jest jedynym w swoim rzędzie, który niechlubnie wyróżnia się na tle pozostałych. W oczy rzuca się niewyremontowana elewacja.

Pozostałe kamienice: narożna na skrzyżowaniu z ul. Wschodnią i te pod numerami 3, 5 i 7 - są gruntownie odnowione. Niestety, dotąd, dopóki budynek nie stał się własnością miasta, gmina nie mogła podjąć się jego rewitalizacji.

Udało się uregulować stan prawny nieruchomości przy ul. Włókienniczej 1 i przejęło ją miasto. Jej ostatni znany właściciel i spadkobiercy nie żyją i nikt dotychczas nie przeprowadził postępowań spadkowych.

W takiej sytuacji miasto mogło wywłaszczyć kamienicę na tzw. cel publiczny. W tym wypadku będzie to utworzenie mieszkań komunalnych. Dzięki temu kolejny budynek zostanie włączony do programu rewitalizacji.

We wrześniu łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na stworzenie projektu rewitalizacji budynku przy Włókienniczej 1. Pełna dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy.

Nowatorski pomysł na ocieplenie budynku

W tym czasie w Biurze Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi pojawiły się nowatorskie pomysły na ocieplenie budynku. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości wykorzystując... korki od wina - tłumaczy dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ - Sławomir Granatowski. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej.

Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które są objęte ochroną konserwatorską. A przypomnę, że nieruchomości wpisane do rejestru zabytków oraz ewidencji nie mogą być ocieplane w tradycyjny sposób, np. z wykorzystaniem styropianu - dodaje dyrektor. Ponad to Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia - podkreślił Granatowski.

Według wiedzy urzędników, taki sposób ocieplenia budynku, jest równie efektywny, co tradycyjne metody. Włoska firma, która wykorzystuje tę metodę ,była już na rekonesansie, widziała budynek przy ul. Włókienniczej 1 i jest gotowa podjąć się takiego zadania - mówi Granatowski. Koszty takich prac zazwyczaj są nieco wyższe, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod termomodernizacji, jednak tu firma zdecydowała się wykonać ocieplenie w cenie typowego. Takie rozwiązanie ma zostać uwzględnione w projekcie budowlanym dla kamienicy.

Ulica Włókiennicza w Łodzi to symbol programu rewitalizacji. Miasto remontuje w tym miejscu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W działania włączyli się także prywatni inwestorzy - deweloper wyremontował narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a fundacja Atlas Sztuki tworzy galerię pod numerem 20.