„Polskie tabu” to motto 15.edycji festiwalu Boska Komedia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-16 grudnia a sprzedaż biletów rusza 16 listopada o godz. 12.00. W programie 31 przedstawień, w tym 9 w sekcji konkursowej INFERNO, 10 w sekcji PARADISO, 10 w PURGATORIO oraz 2 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy.

W tym roku Boska Komedia nakłuwa polskie tabu, co pozwoli na stare tematy popatrzeć  z nowej, nieoczekiwanej perspektywy- informują organizatorzy. 

Spektakle, jakie pokażemy w trakcie festiwalu, wytrącą widzów ze strefy komfortu, w której - mimo pandemii, wojny, stopniowego ograniczania wolności obywatelskich - zbyt wygodnie się rozsiedliśmy. Koncentrują się na katolicyzmie i kulcie Jana Pawła II, stosunkach polsko-żydowskich, przyjmowaniu i wypędzaniu uchodźców, krachu wspólnej utopii. „Co sp…liliśmy”? –pyta Krystian Lupa w „Imagine”, które zostanie pokazane na festiwalu.

Trzy sekcje festiwalu

SEKCJA INFERNO 

W sekcji INFERNO zobaczymy między innymi „Śmierć Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka,  „Alte Hajm/ Stary dom” Marcina Wierzchowskiego, „Dziady” Mai Kleczewskiej, czy "Imagine"  Krystiana Lupy.

 W konkursie INFERNO poza spektaklami młodych twórców,  znalazły się także przedstawienia Katarzyny Minkowskiej („Cudzoziemka”), Anny Karasińskiej („Łatwe rzeczy”), Michała Telegi („Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce”) i Piotra Siekluckiego („NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim”).

SEKCJA PARADISO

Tegoroczna sekcja młodych reżyserów powstała w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie. 10 grudnia między 12.00-15.00 pokazanych zostanie kilka etiud studentek reżyserii: Kaliny Jagody Dębskiej, Małgorzaty Czerwień, Anny Obszańskiej oraz Dominiki Przybyszewskiej, a 9 grudnia odbędzie się debata dotycząca edukacji artystycznej. 

Ponadto zobaczymy spektakl w reżyserii Zofii Gustowskiej „Własny pokój”, który powstał wspólnymi siłami AST oraz Teatru Łaźnia Nowa, „Narodziny wrogości” Wiktora Bagińskiego – owoc współpracy Festiwalu Malta oraz Teatru Łaźnia Nowa, spektakl w reżyserii Jana Jelińskiego „Ludwig” z Teatru im. S. Żeromskiego z Kielc i  Nowego Teatru w Warszawie oraz projekt „Dom 1” Piotra Fronia i Marka Idzikowskiego także z Nowego Teatru. 

W nurcie PARADISO zaprezentowane zostaną również dwa dyplomy z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie: „Next level” w reżyserii Marcina Libera i „Inferno” Wery Makowskx. 

SEKCJA PURGATORIO

Wydarzeniami tej sekcji będą dwa przedstawienia zrealizowane przez polskich twórców za granicą. 

W tym roku pokażemy spektakle w reżyserii Marii Magdaleny Kozłowskiej „Commune” wyprodukowane przez Frascati Producties w Amsterdamie oraz totalny projekt teatralny „Rohtko” Łukasza Twarkowskiego z Dailies Teatris w Rydze (koprodukcja z Teatrem Kochanowskiego w Opolu). Spektakl „Rohtko” pokazywany będzie w Opolu, a widzowie dowiezieni zostaną autokarami.

W Krakowie zobaczymy „Odpowiedzialność” w reżyserii Michała Zadary z Mają Ostaszewską, spektakl dotyczący sytuacji emigrantów na białoruskiej granicy, „Strach i nędzę 2022” - produkcję festiwalową w reżyserii Bartosza Szydłowskiego oraz „Ale z naszymi umarłymi” Marcina Libera z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach na podstawie prozy Jacka Dehnela. 

Festiwal Boska Komedia to ważne wydarzenie dla polskiego teatru, dlatego poza pokazem spektakli stara się także zajmować aktualnymi zjawiskami, a takim jest niewątpliwie debata na temat przemocy w instytucjach teatru.  W czasie tegorocznego festiwalu odbędzie się kontynuacja zainicjowanego rok temu „Tabu przemocy”, którego kuratorką jest Olga Brzezińska. 

Sprzedaż biletów

Sprzedaż biletów na festiwal Boska Komedia ruszy 16 listopada o godzinie 12:00. Będzie je można kupić  online na stronie festiwalu https://www.boskakomedia.pl/ oraz korzystając z bezpośredniego linku https://bilety.boskakomedia.pl .

Sprzedaż będzie także prowadzona w kasie Teatru Łaźnia Nowa. Werdykt festiwalu zostanie ogłoszony 14 grudnia 2022 roku w czasie gali w Teatrze im. J. Słowackiego.  Organizatorem  wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa.