Warsztaty tworzenia ażurowych lampionów z puszek aluminiowych i budek dla ptaków z plastikowych opakowań, a także konsultacje z fizjoterapeutami - to tylko niektóre atrakcje niedzielnego święta alei Róż w Nowej Hucie w Krakowie.

Do celebrowania święta jego organizatorzy zapraszają mieszkanki i mieszkańców Krakowa w niedzielę od 11.00 do 15.00

W programie są warsztaty tworzenia graffiti, ażurowych lampionów z puszek aluminiowych i budek dla ptaków z plastikowych opakowań, spacer po najciekawszych zakątkach Nowej Huty i porady fizjoterapeutów, a także koncert zespołu Immersja. 

Wszyscy chętni  mogą też wysłuchać wykładu o architekturze i zagospodarowaniu alei Róż. Święto organizują Dzielnica XVIII Nowa Huta i Ośrodek Kultury Norwida.

Wielka przebudowa alei Róż

W lipcu tego roku zakończyła się trwająca niemal rok przebudowa alei Róż. Projekt realizowany był w ramach budżetu obywatelskiego i zakładał powrót do historycznego układu zieleni z lat 50.

W alei Róż rośnie 1260 krzewów róż odmian Hommage à Barbara, Rotilia, Rotkappchen, Cayenne, Black Forest Rose i 3,5 tys. innych krzewów - m.in. lilak i ligustr pospolity. Posadzono tu też 500 bylin i roślin cebulowych oraz 24 lipy drobnolistne w dwóch szpalerach równolegle rosnących już w tym miejscu drzew.

Spod drzew usunięto płyty betonowe. Zastąpiono je ziemią amsterdamską (podłoże strukturalne z różnych materiałów, na bazie piasku, które służy do sadzenia drzew na terenach zurbanizowanych, opracowane przez naukowców z Holandii) z górną warstwą nawierzchni mineralnej. 

Według Zarządu Zieleni Miejskiej takie podłoże przyczynia się do poprawy warunków roślin na terenach zurbanizowanych, m.in. umożliwia lepszy pobór wody.

Na odnowionej alei Róż jest też zdrój uliczny z wodą pitną dla spacerowiczów, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, i dla zwierząt.
Rośliny, które wcześniej rosły w alei, w tym róże, znalazły drugie życie w innej lokalizacji