Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu mieszkańcy Krakowa mogą dziś bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską. Do akcji włączył się także samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie, które w tym dniu przygotował bilety za złotówkę.

Dzień bez samochodu jest zwieńczeniem trwającego w Krakowie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej zostaną wyłączone kasowniki. Z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać w czwartek na dziennych i nocnych liniach autobusów i tramwajów.

Do akcji po raz kolejny włączyły się Koleje Małopolskie przygotowując specjalną ofertę z tej okazji. "Małopolski bilet bez samochodu" będzie dostępny w czwartek od godziny 0:00 do 23:59. Jego koszt to 1 zł. Bilet będzie obowiązywać zarówno w pociągach Kolei Małopolskich, jak i autobusowych liniach dowozowych realizowanych przez tego przewoźnika na terenie całego województwa.

Specjalny bilet można nabyć w samorządowej aplikacji mobilnej iMKA. Dodatkowo będzie on uprawniał w czwartek do bezpłatnego przewozu roweru w pociągu.

Europejski Dzień bez Samochodu jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu), zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 r. Kampania zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.