Norweżka Maiken Caspersen Falla wygrała sprint techniką dowolną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w Gatineau. Wśród mężczyzn we wtorek najlepszy był Rosjanin Siergiej Ustiugow. Maciej Staręga odpadł w ćwierćfinale, a Justyna Kowalczyk w eliminacjach.

Justyna Kowalczyk /GIAN EHRENZELLER /PAP/EPA

To była pierwsza konkurencja wieńczącego sezon 2015/16 cyklu Ski Tour Canada. Falla w finale wyprzedziła Szwedkę Stinę Nilsson o 0,73 s i Amerykankę Jessicę Diggins o 0,87.

Ustiugow natomiast po zaciętym finiszu okazał się lepszy od Francuza Richarda Jouve'a - 0,08 straty i Amerykanina Simeona Hamiltona - 0,09.
Staręga w swojej serii ćwierćfinałowej zajął piąte miejsce. Ostatecznie został sklasyfikowany na 23. pozycji. Kowalczyk natomiast w eliminacjach była 51.

Narciarka z Kasiny Wielkiej w tym sezonie sprintów "łyżwą" starała się unikać. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego koncentruje się na długich dystansach rozgrywanych techniką klasyczną. We wtorek musiała stanąć na starcie, by być dopuszczoną do kolejnych etapów kanadyjskich zmagań.

Wzorem rozgrywanego na przełomie roku Tour de Ski za zwycięstwo w każdym biegu Ski Tour Canada przewidziane jest po 50 punktów do klasyfikacji generalnej, a triumfatorka całego cyklu otrzyma premię 400 pkt.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Therese Johaug. Norweżka o 215 punktów wyprzedza Ingvild Flugstad Oestberg. Kowalczyk jest 21.

Wśród mężczyzn rywalizacja jest praktycznie przesądzona. Po trzecią z rzędu Kryształową Kulę pewnie zmierza Norweg Martin Johnsrud Sundby. Nad rodakiem Finnem Haagenem Kroghiem ma aż 674 punkty przewagi.