Słoweniec Peter Prevc może już dziś zapewnić sobie Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Stanie się tak, jeśli wyprzedzi Niemca Severina Freunda w drugim konkursie w Ałmatach.

Peter Prevc /IGOR KOVALENKO /PAP/EPA

Srebrny i brązowy medalista olimpijski z Soczi jest w wyśmienitej formie. Wczoraj na skoczni Gornyj Gigant nie dał szans rywalom, oddając w obu seriach najdłuższe skoki.

Prevc nie ma jeszcze w swojej kolekcji Kryształowej Kuli. W dwóch poprzednich sezonach zajmował w Pucharze Świata drugie lokaty. W bieżącym zwyciężył już w 12 zawodach i brakuje mu jeszcze jednego sukcesu do wyrównania rekordu Austriaka Gregora Schlierenzauera z sezonu 2008/2009.

Polacy spróbują się zrehabilitować za słaby start w pierwszym konkursie. Wczoraj najlepszy z nich Dawid Kubacki zajął 30. miejsce. Jakub Wolny, Andrzej Stękała, Jan Ziobro i Piotr Żyła nie awansowali do drugiej serii, a Maciej Kot został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Kwalifikacje rozpoczną się o godz. 11.45, a pierwsza seria konkursowa - o 13.