Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Pierwszy był Niemiec Andreas Wellinger a trzeci Austriak Michael Hayboeck. Lider po pierwszej serii Jan Ziobro ostatecznie był szósty.

W konkursie na skoczni imienia Adama Małysza na starcie stanęło 10 Polaków. Klemens Murańka, który wygrał kwalifikacje, lider klasyfikacji generalnej cyklu Kamil Stoch, a także Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Krzysztof Biegun, Maciej Kot, Jan Ziobro i Piotr Żyła. Z dwunastki podopiecznych trenera Łukasza Kruczka nie udało się zakwalifikować tylko debiutującemu w PŚ Jakubowi Wolnemu oraz Krzysztofowi Miętusowi.

W Wiśle zabrakło kilku znanych zawodników: trzeciego w klasyfikacji PŚ Szwajcara Simona Ammanna, chorego Fina Janne Ahonena, Japończyka Noriakiego Kasaiego czy Austriaka Thomasa Morgensterna, który wraca do zdrowia po koszmarnym upadku w Bad Mitterndorf.

Od początku konkursu zawodnikom dawał się we znaki wiatr. Kilka razy zawody były przerywane.

Jako pierwszy na belce startowej usiadł Aleksander Zniszczoł, który skoczył 117 m (nota 103,4 pkt). Ten wynik nie dawał  dużych nadziei na awans do finału. Potem swoje próby oddali Bartłomiej Kłusek i Stefan Hula. Ich skoki również nie były zbyt udane - Kłusek tylko 109 m (95,3 pkt), a Hula 114 m (101,9 pkt). Cała trójka zakończyła swój udział w konkursie na pierwszej serii.

Z dobrej strony pokazał się Dawid Kubacki, który uzyskał 124,5 (120 pkt) i zapewnił sobie udział w finale. Jeszcze lepiej od niego spisali się Klemens Murańka (126,5 m) i Krzysztof Biegun (127,5 m). Oni również bez problemów wywalczyli awans do czołowej "30". Poprawne skoki, ale bez rewelacji oddali Kot (124 m) i Żyła (126 m). Za to znakomitą próbę miał Ziobro, który wylądował na 133. metrze i z notą 131,8 pkt objął prowadzenie.

Kolejni zawodnicy nie byli w stanie wyprzedzić Polaka. Niesamowity skok oddał Peter Prevc. Słoweniec uzyskał aż 140,5 i byłby nowym rekordzistą obiektu, ale po wylądowaniu się podparł i sędziowie odjęli mu sporo punktów.

Metr bliżej od Ziobry wylądował Austriak Gregor Schlierenzauer. Wspaniale spisał się Stoch. Lider naszej kadry osiągnął 134,5 m, ale miał problemy przy lądowaniu i sędziowie to zauważyli.

Po pierwszej serii prowadził zatem Ziobro. Na drugim miejscu był Austriak Michael Hayboeck, a na trzecim Niemiec Andreas Wellinger. Stoch plasował się na 5. miejscu. Miejsca pozostałych Polaków: Biegun - 11., Żyła - 16., Kubacki - 17., Kot - 19., Murańka - 21.

W finale na trudne warunki trafił Murańka. Młody zawodnik sobie nie poradził i skoczył 119,5 m (234,1 pkt). Kot również oddał słaby skok - tylko 118,5 m (232,3 pkt). To dzień o którym chciałbym jak najszybciej zapomnieć - powiedział Kot. Kubacki spisał się jeszcze gorzej. Zaledwie 114 m i duży spadek Polaka w klasyfikacji.

Polscy kibice mieli powody do zadowolenia po bardzo dobrej próbie Żyły, który poszybował na 130. metr (248,5 pkt). Polak piął się w górę klasyfikacji i ostatecznie zajął 12. lokatę. Nie popisał się Biegun. Nasz zawodnik skoczył tylko 119 m (233,6 pkt) i spadł z 11. miejsca po pierwszej serii na 20.

Stoch miał szansę, żeby znaleźć się na podium. 26-letni zawodnik skoczył wspaniale - 132 m (261,9 pkt) i wysoko zawiesił poprzeczkę rywalom. Polak stał w miejscu przeznaczonym dla lidera czekając na to, jak spiszą się konkurenci. Schlierenzauer wyraźnie przegrał ze Stochem. Austriak uzyskał 125 m (251,7 pkt). Wellinger skoczył 128,5 m i wyprzedził Stocha o 0,9 pkt. Hayboeck nie wykorzystał szansy. Austriak wylądował wprawdzie na 130. metrze, ale notę miał niższą niż Stoch i Wellinger.

Jako ostatni ruszył lider po pierwszej serii Ziobro. Polak skoczył 126 m (255 pkt) i spadł na 6. miejsce.

Zwycięzcą konkursu w Wiśle został więc Wellinger. Stoch zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Hayboeck. Lider naszego zespołu umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ.

Rekord skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince (HS 134, PK 120) należy od 8 stycznia 2013 roku do Austriaka Stefana Krafta, który podczas kwalifikacji do konkursu PŚ, uzyskał 139 m.