Do 11,5 tysiąca domów w Małopolsce nadal nie dociera energia elektryczna – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Od wczoraj energetykom udało się przywrócić zasilanie w około 5 tysiącach gospodarstw. Na Śląsku bez prądu pozostaje około 200 odbiorców.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka, najpoważniejsza sytuacja jest w powiecie olkuskim, gdzie prądu nie ma 6,1 tys. odbiorców w gminach: Wolbrom, Olkusz, Trzyciąż i Klucze. W powiecie krakowskim energia nie dociera do ok. 4,9 tys. domów w gminach: Jerzmanowice-Przeginia, Sułoszowa, Skała i Wielka Wieś, a w powiecie miechowskim do ok. 550 domów w gminach: Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów.

Według wojewody małopolskiego Stanisława Kracika oraz przedstawicieli spółki energetycznej Enion, jeśli nie dojdzie do kolejnych awarii, to jest szansa, że w poniedziałek większość mieszkańców Małopolski będzie mieć prąd w domach.

Awarie energetyczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to efekt obfitych opadów śniegu i marznącego deszczu. Część gospodarstw nie ma prądu już blisko dwa tygodnie. W niektórych przypadkach mieszkańcy pozbawieni są nie tylko energii elektrycznej, ale także ogrzewania, bieżącej wody i łączności telefonicznej.