Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uda się w drugim tygodniu lutego do Waszyngtonu, aby spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przywódcy omówią dalszą pomoc dla Ukrainy - podał Bloomberg. Rafineria w położonym na wybrzeżu Morza Czarnego, w południowej części Rosji, mieście Tuapse wstrzymała działalność w następstwie pożaru, spowodowanego atakiem ukraińskiego dronu - podała agencja Reutera, powołując się na dwa dobrze poinformowane źródła. Ukraina zaprosiła przywódcę Chin Xi Jinpinga do udziału w planowanym "szczycie pokojowym" światowych przywódców w Szwajcarii - powiedział Reutersowi zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Igor Żowkwa. Data rozmów nie jest jeszcze znana. Piątek jest 702. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 26.01.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:38

Rzecznik Kremla zaatakował niemiecki rząd, próbując go zastraszyć - ocenił portal dziennika "Bild", odnosząc się do piątkowego komentarza Dmitrija Pieskowa, rzecznika Władimira Putina.

"Ta wypowiedź Pieskowa pokazała, że Niemcy słusznie przygotowują się do wojny. Z Moskwy po raz kolejny napływają budzące niepokój oświadczenia pod adresem rządu federalnego" - stwierdził "Bild".

"Nie jest tajemnicą, że Niemcy są na kursie zmierzającym do ostrej konfrontacji z Rosją" - powiedział w piątek Pieskow, komentując informacje o planowanym przez Niemcy kompleksowym planie obrony. Rzecznik Kremla określił te doniesienia jako "próbę odstraszania Rosji", oskarżając niemiecki rząd o wrogość.

21:35

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson ocenił w piątek w liście do kongresmenów, że negocjowany w Senacie pakiet łączący środki na pomoc Ukrainie z reformami imigracyjnymi nie ma szans przegłosowania w Izbie. Zapowiedział też rychłe głosowanie w sprawie impeachmentu odpowiedzialnego za granicę szefa Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkasa.

Johnson odniósł się w liście do negocjowanego w Senacie od tygodni projektu ustawy o dodatkowych środkach dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz szeregu restrykcyjnych zmian w polityce imigracyjnej i azylowej. Przywódca republikanów w Izbie zasugerował, że nawet jeśli obydwie partie w Senacie sfinalizują porozumienie w tej sprawie, to "jeśli pogłoski o projekcie propozycji są prawdziwe", to nie ma on żadnych szans w Izbie. Zasugerował, że jedynym akceptowalnym rozwiązaniem dla republikanów w Izbie Reprezentantów byłby pełny powrót do polityki z czasów Donalda Trumpa, wraz ze wznowieniem budowy płotu granicznego. To z kolei było odrzucane przez demokratów.

20:30

Przed zimą Zachód obawiał się, że Rosjanie znów za cel obiorą ukraińską infrastrukturę energetyczną. Tymczasem jest zupełnie na odwrót - to Ukraińcy od początku regularnie atakują obiekty przemysłu naftowego i gazowego, chcąc zadać bolesny cios Kremlowi. Władimir Putin ma ogromny problem, bowiem uderzenia prowadzą do przerw w pracy zakładów, a rosyjska gospodarka w dużym stopniu jest uzależniona od sektora energetycznego.

20:03

Tajwańscy producenci wykorzystują luki w sankcjach nałożonych na Moskwę po agresji na Ukrainę, zaopatrując Rosję w obrabiarki o kluczowym znaczeniu dla przemysłu wojskowego - ujawnił we wtorek tajwański portal śledczy The Reporter.

Część obrabiarek, które trafiły do Rosji przez Turcję, została nabyta przez instytuty badań jądrowych i producentów rakiet.

19:55

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uda się w drugim tygodniu lutego do Waszyngtonu, aby spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przywódcy omówią dalszą pomoc dla Ukrainy - podał Bloomberg.

19:25

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzim - poinformował MSZ na X (dawniej Twitter). Rozmowa dotyczyła m.in. spraw Ukrainy oraz więzionego przez władze białoruskie dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

18:56

Międzynarodowa Federacja Żeglarska w komunikacie prasowym wyraziła zgodę na start sportowców rosyjskich i białoruskich, pod warunkiem, że będą oni rywalizować w statusie neutralnym. Umożliwi im to udział w regatach ostatniej szansy w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich.

18:48

18:34

Rada miejska Charkowa na północnym-wschodzie Ukrainy zmieniła nazwy 65 ulic, które związane były z Rosją. Władze nie ukrywają, że na tak szybkie podjęcie tej decyzji wpłynęły ostatnie ataki rakietowe, w wyniku których zginęło 11 ludzi, w tym ośmioletnie dziecko.

18:23

Ukraiński robot zaminowujący teren. Lokalizacja nagrania nieznana.

17:59

Ukraina i Dania rozmawiają na temat wspólnej produkcji dronów - poinformował portal Ukraińska Prawda.

17:28

Rosyjski resort spraw wewnętrznych umieścił na liście osób poszukiwanych nazwisko Borisa Akunina, rosyjskiego pisarza pochodzenia gruzińsko-żydowskiego - poinformował portal Mediazona.

W grudniu 2023 roku wszczęto wobec niego postępowanie za rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji" na temat rosyjskiej armii.

17:19

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rosyjski samolot wojskowy Ił-76, który rozbił się w środę w pobliżu granicy z Ukrainą, został zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - celowo lub przez pomyłkę.

17:11

Estoński wywiad dostrzega oznaki stopniowego zmniejszania się intensywności rosyjskich ataków w Ukrainie; zauważono jednak, że siły rosyjskie przygotowują się do kolejnego szturmu w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim - poinformował portal Ukraińska Prawda.

17:05

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja tworzy oddziały z funkcjonariuszy służb granicznych FSB w celu wzmocnienia granicy w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim.

16:58

Syreny sygnalizujące zagrożenie lotnicze w Charkowie zostaną włączone tylko w przypadku zagrożenia dla miasta, a nie całego obwodu charkowskiego - poinformował mer tego miasta Ihor Terechow.

16:50

W wyniku rosyjskiego ostrzału Krasnohoriwki w obwodzie donieckim zginęła 60-letnia kobieta - poinformował portal Suspilne.

16:43

Rozmowy w sprawie pomocy finansowej UE dla Ukrainy stały się "bardziej skomplikowane" ze względu na fakt, że Węgry nie wykazały w tej sprawie elastyczności - stwierdził wyższy rangą urzędnik UE, pragnący zachować anonimowość. Informację przekazała agencja Reutera.

16:35

Przedstawiciele Unii Europejskiej nie chcą spekulować na temat tego, czy kontrakt na import rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostanie przedłużony na kolejny rok; UE analizuje obecnie wszystkie scenariusze - pisze Reuters. Obecny kontrakt wygasa 31 grudnia.

16:27

Turcja czeka na kolejny ruch ze strony Stanów Zjednoczonych w sprawie wniosku Ankary o zakup myśliwców wielozadaniowych F-16 i zestawów modernizacyjnych do takich samolotów po ratyfikacji szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

Występując przed dziennikarzami w Stambule dzień po podpisaniu ustawy, zatwierdzającej członkostwo Szwecji w NATO, turecki przywódca powiedział, że jego minister spraw zagranicznych ściśle współpracuje w sprawie zakupu F-16 ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Czekamy na to - oznajmił.

16:22

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukrajina, że wstepnie wszystkie 27 krajów UE poparło przekazanie Ukrainie 50 mld euro w ramach pomocy finansowej.

16:15

Rodzina 32-letniego żołnierza wojsk powietrznodesantowych z Pskowa, który walczył w Ukrainie, zabrała z sierocińca 7-letniego ukraińskiego chłopca Oleha z Doniecka - poinformowała niezależna rosyjska stacja telewizyjna Dożd.

16:06

Przed cerkwią Świętej Trójcy w Belgradzie ustawiały się liczące setki osób kolejki wiernych, by pomodlić się przed przybyłą z Rosji ikoną Matki Bożej - poinformowała w piątek telewizja Nova.

Ikona, która dotarła w środę do Serbii z Moskwy, przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z siedmioma strzałami przebijającymi jej serce.

15:58

Donald Trump miesza nie tylko w wewnętrznej polityce USA. Prowadzona przez niego kampania wyborcza może mieć wpływ na bezpieczeństwo całego zachodniego świata. Joe Biden ma wśród niektórych Republikanów sojuszników, którzy chcą uchwalić pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy. Ale okres przedwyborczy nie służy podejmowaniu decyzji zmuszających skarb USA do wielkich wydatków, a Donald Trump mocno naciska, by porzucić plan porozumienia: ochrona granic w zamian za fundusze dla Ukrainy. Republikański senator Mitch McConnell przyznawał w czwartek, że sytuacja związana z umową między Bidenem i Republikanami mocno się skomplikowała.

15:35

Rosja zaprzeczyła doniesieniom Bloomberga, jakoby Władimir Putin wysyłał na Zachód sygnały o gotowości do rozmów w sprawie Ukrainy. "Nic o Ukrainie bez Ukrainy" - to z kolei komentarz Waszyngtonu.

15:28

15:20

Tak wygląda obecnie Awdijiwka w obwodzie donieckim. O miejscowość od października 2023 roku toczą się zacięte walki; stroną atakującą są Rosjanie.

15:14

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o eksplozjach w okupowanych przez Rosjan Skadowsku w obwodzie chersońskim.

15:06

Ukraina odzyskała ciała i szczątki 77 żołnierzy poległych w toczącej się z Rosją wojnie obronnej - poinformował sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych, który działa pod auspicjami ukraińskiego wywiadu wojskowego.

15:00

Moskiewski sąd przedłużył do 30 marca areszt amerykańskiego dziennikarza "Wall Street Journal" Ewana Gerszkowicza. Oznacza to, że spędzi on za kratami co najmniej rok.

14:53

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej opublikował nagranie przedstawiające dokumenty rzekomo znalezione na miejscu katastrofy samolotu transportowego Ił-76.

14:47

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że ustalił miejsce, skąd została wystrzelona rakieta, która trafiła w środę w samolot transportowy Ił-76. Zdaniem Rosjan, system obrony powietrznej znajdował się w miejscowości Łypci w obwodzie charkowskim.

14:40

W marcowych wyborach prezydenckich Rosjanie przebywający na obczyźnie będą mogli głosować nawet jeśli mieszkają w krajach "nieprzyjaznych", czyli takich, które nałożyły sankcje na Moskwę w związku z wojną w Ukrainie - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

14:20

Agencja Associated Press poinformowała, że Nepal poprosił Rosję o umożliwienie powrotu do kraju kilkuset obywateli zwerbowanych do wojny w Ukrainie i wypłacenie odszkodowań rodzinom poległych.

14:13

Władimir Putin polecił nadać status weterana tym, którzy walczyli w Ukrainie bez kontraktu, a także przekazać pieniądze rodzinom ofiar w ciągu trzech miesięcy.

14:06

Oczekuje się, że Turcja przekaże do Waszyngtonu końcowy dokument ratyfikujący członkostwo Szwecji w NATO jeszcze dziś, co - zdaniem przywódców Turcji i Stanów Zjednoczonych - otworzy drogę do zakupu przez Ankarę amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16 - pisze Reuters.

13:58

62 proc. mieszkańców Niderlandów obawia się, że Rosja zaatakuje ich kraj - wynika z sondażu opublikowanego przez portal RTL Nieuws.

Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) twierdzi, że Rosja może dokonać cyberataków na holenderską infrastrukturę krytyczna, a 21 proc. boi się ataku nuklearnego na Niderlandy.

51 proc. respondentów twierdzi, że rząd powinien aktywniej przygotowywać się na ewentualną wojnę z Rosją, a 57 proc. z nich popiera zwiększenie wydatków na obronę.

13:51

Rosyjski przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący z silnikiem Scramjet 3M22 Zircon wymaga dalszych testów, zanim będzie mógł wejść do służby, co zajmie trochę czasu - podała państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na szefa firmy NPO Mashinostroyeniya Aleksandra Leonowa.

13:44

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się do Berlina, gdzie spotka się ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock - przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Według niego rozmowy ministrów będą dotyczyć kwestii dwustronnych, pomocy Ukrainie i ożywienia Trójkąta Weimarskiego.

13:36

Żyjemy w czasach, w których nie możemy się oswoić z wojną; zawsze będę o to apelował - oświadczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, "dziś Europa i świat potrzebuje przestawienia wajchy na obronność, na zbrojenie, na modernizację i na reorganizację funkcjonowania".

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się dziś spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Tematami rozmów były nominacje najważniejszych dowódców Wojska Polskiego, nowy kształt Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, a także transformacja polskiej armii.

13:29

Rafineria w położonym na wybrzeżu Morza Czarnego, w południowej części Rosji, mieście Tuapse wstrzymała działalność w następstwie pożaru, spowodowanego atakiem ukraińskiego dronu - podała agencja Reutera, powołując się na dwa dobrze poinformowane źródła.

Rafineria należy do największego w Rosji koncernu naftowego Rosnieft, którego przedstawiciele odmówili komentarza w tej sprawie. Zakład petrochemiczny w Tuapse należy do dziesięciu największych w Rosji i jest jedynym tego typu zakładem na wybrzeżu Morza Czarnego.

Do ataku na rafinerię przyznała się w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. "SBU atakuje cele w głębi Federacji Rosyjskiej i będzie nadal prowadzić ataki na obiekty, które nie tylko mają znaczenie dla gospodarki rosyjskiej, ale też zaopatrują armię wroga w paliwo" - przekazało agencji Reutera anonimowe źródło.

Atak ten był kolejnym w ostatnim okresie uderzeniem sił ukraińskich w infrastrukturę energetyczną Rosji. 8 stycznia w Niżnym Tagile w obwodzie swierdłowskim doszło do eksplozji na torach kolejowych. Eksplozja wywołała zaniepokojenie wśród rosyjskich władz, ponieważ miała miejsce w pobliżu obiektów koncernu Gazprom Nieft. Dzień później w obwodzie orłowskim dron kamikadze uderzył w zbiornik w magazynie ropy Oriołnieftieprodukt.

18 stycznia ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że przeprowadził atak z użyciem dronów na bazę paliw w obwodzie leningradzkim, oddalonym od granic Ukrainy o ponad 800 km. 19 stycznia dron zaatakował magazyn ropy naftowej w obwodzie briańskim, graniczącym z Ukrainą. 21 stycznia w Ust-Łudze nad Bałtykiem drony uderzyły w terminal największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, firmy Nowatek.

13:23

Chorwacja przekaże Ukrainie należący do rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka superjacht Royal Romance. Zgodę wydał na to tamtejszy sąd.

Superjacht o wartości 200 mln euro został skonfiskowany w marcu 2022 roku.

13:16

Ukraina zaprosiła przywódcę Chin Xi Jinpinga do udziału w planowanym "szczycie pokojowym" światowych przywódców w Szwajcarii - powiedział Reutersowi zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Igor Żowkwa. Data rozmów nie jest jeszcze znana.

13:10

Rosja odrzuca możliwość międzynarodowego zbadania katastrofy samolotu Ił-76, w którym - według Moskwy - mieli być przewożeni ukraińscy jeńcy wojenni. Kijów do tej pory nie otrzymał oficjalnych list osób obecnych na pokładzie - oświadczyli przedstawiciele ukraińskich władz.

12:52

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że spodziewa się, iż węgierski parlament ratyfikuje przystąpienie Szwecji do NATO pod koniec lutego, zaraz po wznowieniu swych prac plenarnych.

Z radością przyjmuję wyraźne przesłanie wsparcia ze strony premiera (Viktora) Orbána i jego rządu z tego tygodnia. Z niecierpliwością czekam na ratyfikację przez Węgry, gdy tylko parlament zbierze się ponownie - zaznaczył.

W środę szef NATO rozmawiał na ten temat z premierem Węgier i określił rozmowę jako "dobrą".

12:45

Źródła ukraińskie i rosyjskie donoszą o ataku artylerią HIMARS na poligon w Iłowajsku (obwód doniecki), gdzie szkolenie odbywać mieli rosyjscy operatorzy dronów. Według jednego z kanałów w uderzeniu zginęło 24 wojskowych. To niepowetowana strata dla wojsk okupacyjnych, bo bezzałogowce odgrywają kluczową rolę w trwającej wojnie. Namierzenie operatorów okazało się szczególnie łatwe, bo lokalizację podał Ukraińcom sam dowódca rosyjskiej grupy.

12:20

Niemieckie MSZ powiadomiło o wykryciu rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej prowadzonej na X (dawniej Twitter) - podał portal tygodnika "Spiegel". Głównym celem tych działań było zwiększenie niezadowolenia z rządu RFN oraz podważenie poparcia Niemców dla Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

Eksperci przeanalizowali na zlecenie MSZ treści zamieszczane na X od 20 grudnia 2023 roku do 20 stycznia br. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania ujawniono dużą sieć fałszywych kont, których użytkownicy rozpowszechniali nieprawdziwe treści w języku niemieckim.

12:00

Wiceminister infrastruktury Paweł Garncarz poinformował w Sejmie, że nie będzie odstąpienia od umowy liberalizacyjnej w handlu z Ukrainą ani powrotu do wcześniejszego systemu zezwoleń na przejazd. Zaznaczył jednak, że rozmowy trwają i dążą do osiągnięcia porozumienia.

11:00

Wizyta premiera Donalda Tuska w Kijowie to nowe otwarcie w relacjach polsko-ukraińskich. Dziś priorytetem jest doprowadzenie do sytuacji, w której Ukraina będzie miała pełne wsparcie Unii Europejskiej oraz w ramach współpracy krajów NATO - mówił w Studiu PAP wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Według wiceszefa MSZ, ważne jest "stworzenie krwioobiegu gospodarczego, politycznego i przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy. Dodał, że trzeba przy tym bardzo jasno definiować polskie interesy, bo "nie we wszystkim się musimy zgadzać, tylko musimy po prostu umieć te problemy, szczególnie gospodarcze, rozwiązywać".

10:00

Od początku wojny na Ukrainie Francja jest celem kampanii dezinformacji ze strony Rosji; nasiliła się ona od połowy stycznia, gdy prezydent Emmanuel Macron ponowił poparcie dla Kijowa - oświadczyło francuskie ministerstwo ds. sił zbrojnych.

Resort oznajmił, że służby państwowe obserwują "skoordynowaną operację Rosji", w tym rosyjskich nadawców państwowych (agencje Sputnik News, RIA Nowosti i telewizja RT), której celem jest "transmitowanie i nasilanie tych fałszywych informacji".

09:00

ISW cytuje przedstawiciela ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrija Rudyka, zajmującego się zbieraniem informacji na temat broni i sprzętu wojskowego używanego przez wroga. Według niego, siły rosyjskie zaczęły używać granatów RG-VO zawierających chloroacetofenon, gaz łzawiący używany do tłumienia zamieszek (znanego również jako RCA) w grudniu 2023 r. Tylko w tamtym miesiącu Rosjanie użyli go co najmniej 81 razy.

Rudyk stwierdził, że taki gaz rozpylony w ziemiance lub zamkniętym pomieszczeniu zabija w ciągu pięciu minut, a dochodzenie wykazało, że użyte przez Rosjan granaty RG-VO zostały wyprodukowane w 2023 roku, najprawdopodobniej w Rosji.

08:20

Mianowany przez rosyjskie władze gubernator Krymu Siergiej Aksjonow podpisał dekret wprowadzający "szczególny tryb" przemieszczania się między okupowanym Krymem, a również będącą pod rosyjską kontrolą częścią obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - podał w piątek portal Ukrainska Prawda.

Rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie są częstym celem ataków sił ukraińskich.

Zgodnie z czwartkowym dekretem "szczególny tryb" przemieszczania się ma na celu "wykrycie zagrożeń dla bezpieczeństwa ludności, obiektów wojskowych i innych na terytorium Krymu". 

Wszystkie osoby i pojazdy mają być kontrolowane przez funkcjonariuszy rosyjskiej straży granicznej, zabroniono przekraczać granicę w innych miejscach.

>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z CZWARTKU ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<