Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Najważniejsze informacje z 87. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

  • Od początku wojny funkcjonariusze straży granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,5 mln osób - podała w sobotę straż graniczna. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Osoby "ewakuowane" z zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola już w autobusach dowiadują się, że są wiezione do Rosji, czyli de facto deportowane - poinformował doradca mera miasta Petro Andruszczenko na Telegramie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany. "Będziemy ich zabierać do domu" - powiedział Zełenski w wywiadzie, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Dostawy produktów rolnych z Ukrainy, spichlerza świata, są sparaliżowane. Wszystko przez Rosjan, którzy blokują ukraińskie porty na Morzu Czarnym. Dotyka to szczególnie najbiedniejszych krajów na świecie. Pomóc mogą Polacy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

22:50

To koniec relacji z 87. dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym raporcie: Wojna w Ukrainie>>>

22:42

Prezentujemy najważniejsze informacje z 87. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - sprawdź nasze podsumowanie>>>

22:23

Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę wieś Biłozerka w okupowanym obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci - podał portal Suspilne, powołując się na informacje od mieszkańców.

Zabici to chłopiec i 12-letnia dziewczynka oraz nauczycielka angielskiego - przekazali rozmówcy Suspilnego. Wiadomo również o co najmniej trzech rannych osobach.

22:21

Drugi raz Rosjanie zniszczyli most między Siewierodonieckiem a Lisiczańskiem. 

22:15

Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej w sobotę zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał Siewierodonieck - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu. Naprowadzić ogień pomógł materiał propagandowy w rosyjskiej telewizji.

"Gwardziści zniszczyli sprzęt przeciwnika, którego użyto do zniszczenia mostu Pawłohradzkiego (przez rzekę Doniec) i ostrzeliwania Siewierodoniecka. Dziękujemy rosyjskim propagandystom za wskazówkę" - napisał Hajdaj na Facebooku.

Szef władz obwodowych opublikował nagranie z powietrza ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu, a także zrzut ekranu z reportażu rosyjskiej telewizji państwowej.

21:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Mario Draghim. "Rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obrony, o potrzebie przyspieszenia szóstego pakietu sankcji i odblokowania ukraińskich portów" - wyjaśnił Zełenski. Ukraiński przywódca dodał też, że do rozmowy doszło z inicjatywy szefa włoskiego rządu.

21:32

Wojska ukraińskie w Donbasie odparły dziewięć rosyjskich ataków, zniszczyły 21 jednostek sprzętu bojowego, zestrzeliły bezzałogowiec - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

21:15

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała chorwacka agencja prasowa Hina.

21:02

Walczymy o powrót każdego naszego wojskowego - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, informując o spotkaniu z rodzinami żołnierzy 36. Brygady Piechoty Morskiej, wziętymi przez Rosjan do niewoli w mariupolskim Azowstalu po ponad 80 dniach obrony w oblężonym mieście.

20:31

Za półtora-dwa miesiące Ukraina rozpocznie szeroką kontrofensywę i wówczas dojdzie do przełamania sytuacji na froncie na jej korzyść - ocenił rosyjski niezależny analityk ds. wojskowych Rusłan Lewijew w wywiadzie dla portalu Meduza. Lewijew, szef projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT), zajmującego się wojną w Donbasie od 2014 roku, uważa, że w obecnej sytuacji bez masowej mobilizacji Rosja nie zdoła doprowadzić do przełomu w walkach.

20:15

"Niektórzy mówią, że Rosja nie może wygrać, inni mówią, że Ukraina nie może przegrać. Uważam, że czas porzucić niepotrzebne wątpliwości i komplikacje, i sformułować jasny cel: Ukraina musi wygrać. A potem budować politykę w oparciu o to. Ustanawianie jasnych celów ułatwia ich osiągnięcie" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

19:46

Na terenach okupowanych przez Rosję znajduje się 235 ukraińskich placówek medycznych i ponad 200 zespołów pogotowia ratunkowego - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

19:22

Starszy mężczyzna z obwodu dniepropietrowskiego, na środkowym wschodzie Ukrainy, rozkręcał w domu znalezione pociski z rosyjskich bomb kasetowych. W wyniku detonacji odniósł poważne obrażenia, jest w szpitalu w stanie bardzo ciężkim - poinformowały władze obwodowe.

18:37

W szpitalu w atakowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku, w obwodzie ługańskim, pozostała tylko trójka lekarzy - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Powiadomił on również, że Rosjanie zniszczyli ważny most pomiędzy Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem.

18:28

Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy na miasto Słowiańsk, położone w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowano w wieczornym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:17

Rosyjskie siły okupacyjne dokonują w Mariupolu rotacji: bojownicy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej są zmieniani przez żołnierzy Rosgwardii i czeczeńskich bojowników Ramzana Kadyrowa - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Posterunki są już nawet na drogach gruntowych, co wyklucza możliwość ucieczki z Mariupola.

17:36

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy - powiedział w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą. Zełenski dodał, że problem mogący wywołać kryzys żywnościowy na całym świecie można rozwiązać środkami wojskowymi i zaapelował w związku z tym do partnerów zagranicznych o dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

17:22

Premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto swoje rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem określili jako dobre. Ankara ponowiła jednak żądania dotyczące Kurdów, stając na przeszkodzie wejścia krajów nordyckich do NATO.

16:58

Polska zyskuje na obecności i pracy Ukraińców - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że pomoc Polski staje się podstawą przyjaznych relacji polsko-ukraińskich, a ukraińscy pracownicy płacą podatki i składki. Premier, pytany na Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego, czy polska pomoc Ukrainie wpływa na poprawę relacji z Brukselą, powiedział, że Polska pokazała "wielkie serce i zdolności organizacyjne"; zastrzegł, że "nie chciałby prezentować związku między tymi sprawami", uważając, że to "uwłaczałoby naszej godności".

16:57

Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut - powiedział szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Jak powiadomił, wojska rosyjskie atakują na wielu odcinkach frontu oraz stale ostrzeliwują wszystkie miejscowości obwodu.

16:46

Dostawy produktów rolnych z Ukrainy, spichlerza świata, są sparaliżowane. Wszystko przez Rosjan, którzy blokują ukraińskie porty na Morzu Czarnym. Dotyka to szczególnie najbiedniejszych krajów na świecie. Pomóc mogą Polacy.

16:24

Sześć osób zostało rannych w sobotę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na obiekt wojskowy w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Witalij Kowal.

16:22

Szanse zamachu stanu w Rosji są teraz większe niż przed agresją tego kraju na Ukrainę - uważa Naunihal Singh, który zbadał około 500 zamachów stanu na całym świecie. Według autora książki "Przejęcie władzy" ryzyko dla Władimira Putina będzie rosło wraz z problemami związanymi z wojną na Ukrainie oraz coraz ostrzejszymi sankcjami Zachodu.

16:13

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zachęca żołnierzy z Rosji oraz ludzi zmobilizowanych, często wbrew swojej woli, na terytoriach okupowanych, by chcąc uratować swoje życie skorzystali ze specjalnego telefonu alarmowego i poddali się wojskom ukraińskim. "Dajemy podpowiedź najeźdźcom, którzy chcą pozostać przy życiu. Zadzwońcie na numer 2042 i poddajcie się" - poinformowano w komunikacie SBU na Facebooku.

15:55

Po tym co w Charkowie i na Ukrainie zrobili Rosjanie, w naszym kraju nie ma już miejsca dla partii prorosyjskich - powiedział w opublikowanym wywiadzie dla portalu zn.ua mer Charkowa Ihor Terechow.

15:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął premiera Portugalii Antonio Costę, który dotarł do Kijowa pociągiem z Polski. Podczas spotkania omawiano m.in. kwestię ukraińskiej kandydatury do UE. Witając Costę Zełenski wyraził wdzięczność władzom Portugalii za wsparcie udzielone Ukrainie w walce z rosyjską inwazją.

15:22

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzały ze swojego terytorium celów w przygranicznych obwodach czernihowskim i sumskim, na północy Ukrainy - przekazały w komunikatach ukraińskie władze wojskowe i lokalne.

15:05

Atak rakietą Toczka-U na dworzec kolejowy w Kramatorsku został przeprowadzony 8 kwietnia z terytoriów okupowanych przez Rosję w obwodzie donieckim - ustaliła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W wyniku ataku zginęło 61 osób, a 121 zostało rannych. "Po przeprowadzeniu badań trajektorii lotu rakiety i analizie innych aspektów udało się ustalić, że atak był przeprowadzony z części obwodu donieckiego, która od 2014 roku jest okupowana przez Rosję" - powiadomił rzecznik SBU Artem Dechtiarenko. 

14:34

963 Amerykanów, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, jest na rosyjskiej liście osób objętych sankcjami odwetowymi wprowadzonymi wobec USA. Osoby te mają całkowity zakaz wjazdu na terytorium Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na MSZ w Moskwie. Na liście tej, obok Bidena, znajdują się także sekretarz stanu USA Antony Blinken, szef CIA William Burns i dyrektor FBI Christopher Wray. Według agencji Reutera to symboliczny dowód na pogarszanie się stosunków amerykańsko-rosyjskich od inwazji Rosji na Ukrainę.

14:05

W największym centrum pomocowym w Polsce w podwarszawskim Nadarzynie, gdzie mieszka obecnie około 3 tys. osób, ruszyła rekrutacja uchodźców do zbioru truskawek. 

13:42

Niemcy i Włochy w rozmowach z EU miały ustalić, że będą otwierać konta rublowe, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy - pisze agencja Reuters. Zdaniem brukselskich dyplomatów, wytyczne KE w tej kwestii są "celowo niejednoznaczne", aby umożliwić dalsze kupowanie rosyjskiego surowca.

13:02

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformowała agencja AP.

12:58

Rodzina prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została rozłączona przez wojnę i czeka, żeby być z powrotem razem - powiedziała jego żona Ołena Zelenska w wywiadzie telewizyjnym w obecności męża.

12:12

Obiekt wojskowej infrastruktury został trafiony podczas ataku rakietowego w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Witalij Kowal w nagraniu na Telegramie.

12:01

Ponad 17 tys. osób zostało deportowanych w ciągu ostatniej doby z Ukrainy na terytorium Rosji przez siły rosyjskie - poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

11:26

Obecna wojna to nie wojna przeciwko Rosji, ale wojna "z Rosją, za Ukrainę", Ukraina broni kraju i niepodległości - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w komentarzu dla telewizji  ICTV.

11:18

Jedna osoba zginęła, a 20 odniosło w ciągu ostatniej doby obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

11:03

Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy - poinformował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. "Na chwilę obecną jest to 700 tys. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" - powiedział prezydent.

10:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w sobotę, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany. "Będziemy ich zabierać do domu" - powiedział Zełenski w wywiadzie, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda.

10:28

Wojska rosyjskie równają z ziemią obwody ługański i doniecki na wschodzie Ukrainy; ostrzeliwują obwody charkowski i mikołajewski, trwają walki w obwodzie chersońskim - pisze w sobotę Ukraińska Prawda relacjonując przebieg minionej nocy w regionach kraju.

10:20

Ukraińska armia podała, że od początku inwazji zginęło 28 850 rosyjskich żołnierzy.

09:44

Siły rosyjskie będą nadal podejmować starania o otoczenie Siewierodoniecka i Popasnej w obwodzie ługańskim. Prawdopodobnie udało im się przesunąć nieco na północ, zachód i południe od Popasnej - poinformował w sobotę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:41

Osoby "ewakuowane" z zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola już w autobusach dowiadują się, że są wiezione do Rosji, czyli de facto deportowane - poinformował w sobotę doradca mera miasta Petro Andruszczenko na Telegramie.

09:32

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wciąż ginie ludność cywilna, 20 maja trzy osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich w miejscowościach hromady (gminy) Łyman - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

09:01

W wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim zginęło co najmniej sześć osób w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu, leżącego na wschodzie Ukrainy.

08:22

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,5 mln osób - podała w sobotę straż graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało prawie 24 tys. osób - dodano.

07:24

Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

06:40

W sobotę został wstrzymany eksport gazu z Rosji do Finlandii - przekazała fińska spółka Gasgrid. Wcześniej ten kraj odmówił płacenia za surowiec w rublach.

06:20

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Neuen Osnabruecker Zeitung" historyk wojskowości Soenke Neitzel skrytykował przestrogi kanclerza Olafa Scholza przed eskalacją rosyjskiej wojny na Ukrainie jako "nierozsądne", a z punktu widzenia polityki zagranicznej określił je nawet jako "ryzykowne".

06:11

W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy.