USA nie popierają ataków dokonanych przez Ukrainę na terytorium Rosji. "Rosja codziennie ma ponosić straty - tak jest sprawiedliwie" - stwierdził prezydent Zełenski. W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, a siedem osób jest rannych. Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym. Szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN. Jak podkreślił, Ukraina musi stworzyć odpowiednią infrastrukturę dla maszyn. Magazyn amunicji w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie został zaatakowany przez drony – podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa. Poniedziałek 24 lipca był 516. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje z tego dnia zamieściliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:50

Rzeczniczka Białego Domu oświadczyła, że USA nie popierają ataków dokonanych przez Ukrainę na terytorium Rosji. Oświadczenia zostało wygłoszone po poniedziałkowych atakach ukraińskich dronów na budynki w Moskwie.

22:51

Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów - oznajmił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

"Rosja codziennie ma ponosić straty - tak jest sprawiedliwie" - powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie - te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie. Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów.

"Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści" - powiedział. 

22:14

W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko, a siedem osób jest rannych - powiadomiły w poniedziałek lokalne władze.

"Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz" - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.

 

Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.

21:49

Niszcząc ukraińskie porty na Dunaju, Rosja chce odciąć ostatni szlak wywozu zboża z Ukrainy i w ten sposób pozbyć się konkurencji jako eksporter - ocenia portal Moscow Times, komentując ataki na infrastrukturę portową na Dunaju.

"Po wyjściu z umowy zbożowej (dotyczącej wywozu zboża i produktów rolnych przez porty ukraińskie na Morzu Czarnym - PAP) Rosja rozpoczęła bezlitosne niszczenie infrastruktury eksportowej Ukrainy, a Władimir Putin wprost zaproponował, by ukraińskie zboże na światowym rynku zastąpić rosyjskim. Działania Rosji wskazują na to, że chce ona po prostu pozbyć się konkurenta" - pisze Moscow Times.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zaatakowała dronami infrastrukturę portową na rzece Dunaj, która jest alternatywną (choć znacznie mniej przepustową) trasą wywozu produkcji rolnej z Ukrainy. W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów.

21:03

Wołodymyr Zełenski zabrał głos w sprawie eksportu zboża z Ukrainy drogą lądową. "Blokowanie tras po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne" - oświadczył prezydent Ukrainy, zaznaczając, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które "zadowoli wszystkich".

20:19

Podczas narady w dowództwie naczelnym w poniedziałek omawiano sytuację na froncie, reakcję Ukrainy na rosyjskie ostrzały infrastruktury zbożowej i obiektów kultury, a także kwestię odblokowania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - powiadomił prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Kwestia pierwsza - aktualna sytuacja i planowanie naszych działań ofensywnych i obronnych. Druga - nasza odpowiedź na barbarzyńskie ataki Rosji na infrastrukturę zbożową i obiekty dziedzictwa kulturowego. Trzecia - odblokowanie Morza Czarnego i korytarz zbożowy" - napisał Zełenski w Telegramie, podsumowując poniedziałkową naradę w dowództwie naczelnym.

19:38

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przyznał w rozmowie z CNN, że ofensywa Kijowa jest opóźniona. Jak zapewnił, że "nie martwi się", bo wszystko idzie zgodnie z planem. Minister uważa za błędne przekonanie, że "każda kontrofensywa powinna być szybka".

Reznikow wymienił kilka powodów, dla których kontrofensywa może być wolniejsza niż oczekiwano: amunicja, pociski artyleryjskie i systemy artyleryjskie.

18:52

Premier Bułgarii Nikołaj Denkow i szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis rozmawiali o transporcie ukraińskiego zboża. Według agencji Mediapool, bułgarskie pociągi miałyby ładować ukraińskie zboże na granicy ukraińsko-rumuńskiej i transportować je do greckiego portu Aleksandropolis.

18:17

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy biznesmena, który chciał przekupić funkcjonariusza tej struktury i zawładnąć 400 hektarami ziemi na poligonie, by uprawiać tam ziemię - poinformowała w poniedziałek SBU na swojej stronie internetowej.

17:59

Dziennikarz i operator wideo Agence France-Presse (AFP) Dylan Collins został ranny w wyniku ataku drona podczas. Jak podała francuska agencja, Collins, obywatel USA mieszkający w Libanie, ale pracujący na Ukrainie, odniósł obrażenia od odłamków w lasach w pobliżu okupowanego przez Rosję Bachmutu.

17:12

"W trakcie operacji ofensywnych zgrupowania Tawrija (Tauryda) na kierunku berdiańskim nasze oddziały uderzeniowe odnotowały częściowe powodzenie i przesunęły się do przodu od 350 m do 1,4 km. Toczą się zaciekłe walki o Staromajorske" - powiadomił mjr Walerij Szerszeń z centrum prasowego wojsk ukraińskich walczących na kierunku taurydzkim.

Na kierunku melitopolskim sytuacja, jak zaznaczył, nie zmieniła się. W związku z gęstym zaminowaniem część ukraińskich oddziałów rozminowuje teren i prowadzi ostrzał, a pozostałe oddziały uderzeniowe umacniają się na zajętych rubieżach i przygotowują się do przyszłych działań ofensywnych.

Siły rosyjskie usiłują zapobiec stopniowemu przesuwaniu się wojsk ukraińskich. "Podjęły nieskuteczne próby odbicia pozycji w rejonie miejscowości Pryjutne" - podano.

W obwodzie donieckim w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 285 ostrzałów ukraińskich pozycji. Na kierunku marjinskim miało miejsce 13 ataków przeciwnika, wróg atakował także w rejonie Nowomychajliwki. Według danych strony ukraińskiej w ciągu doby straty wroga wyniosły 63 zabitych i 110 rannych.

16:51

Poziom wody w elektrowni w Dnieprze jest krytycznie niski i zagraża "pełnej zdolności operacyjnej elektrowni" - pisze "Kyiv Independent" powołując się na państwową spółkę energetyczną Ukrhydroenergo.

Poziom wody na zaporze wynosi obecnie 12,05 metra, podczas gdy elektrownia wymaga 12-12,5 metra do pełnego funkcjonowania, napisał Ukrhydroenergo w Telegramie.

16:36

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.

"Infrastruktura bałtycka może stać się opłacalnym i niezawodnym szlakiem tranzytowym dla ukraińskich produktów. Bałtyckie porty morskie mają dużą zdolność do przeładunku produktów rolnych - 25 mln ton rocznie dla samego zboża" - czytamy w liście, który wystosowali litewscy ministrowie.

W komunikacie MSZ Litwy zauważono, że "uproszenie procedur administracyjnych na granicy polsko-ukraińskiej, przeniesienie procedur celnych do portów bałtyckich może pozwolić na kilkukrotny wzrost transportu drogowego i kolejowego produktów rolnych".

16:01

W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał - powiadomił w poniedziałek resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO.

"W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni zniszczenia obiektów dziedzictwa kulturowego" - powiadomiło ukraińskie ministerstwo kultury na Facebooku.

Jak dodano, UNESCO oceniła, że celowe ataki na obiekty kultury "można zrównać ze zbrodnią wojenną". "Tymczasem Rosja wciąż jest członkiem tej organizacji" - zaznaczono w komunikacie.

15:51

Sztab Generalny Ukraińskich Sił zbrojnych poinformował na, że nawet jedna trzecia terytorium Ukrainy jest zanieczyszczona rosyjskimi minami i niewybuchami.

15:26

Tak obecnie wygląda Bachmut w obwodzie donieckim.

14:51

W obwodzie charkowskim ogłoszono alert przeciwlotniczy.

13:53

Duża ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy kieruje się przez Mariupol do Berdiańska na południu Ukrainy - poinformował doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

"W ciągu tygodnia zauważono co najmniej dwie kolumny po 30 sztuk (sprzętu) jadące z kierunku Nowoazowska w stronę Manhusza/Berdiańska" - napisał Andriuszczenko. Podkreślił, że jest to największe ujawnione przemieszczenie od początku lata.

13:39

Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

Seria ataków na ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, w tym Odessę i Mikołajów rozpoczęła się tydzień temu, w nocy z poniedziałku na wtorek. Celem ostrzałów jest m.in. infrastruktura służąca do eksportu zboża. W poniedziałek 17 lipca Rosja ostatecznie wycofała się z zawartej z Ukrainą, Turcją i ONZ umowy zbożowej umożliwiającej eksport ukraińskich płodów rolnych przez Morze Czarne.

13:16

Wuhłedar po rosyjskim ostrzale.

12:43

"Ukraina stanie się arsenałem zbrojeniowym wolnego świata i ekspertem od wojny konwencjonalnej. Chcemy, by nasz kraj stał się największym producentem broni w Europie" - powiedział PAP.PL minister przemysłu strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszin.

Czym obecnie zajmuje się ministerstwo? "Przede wszystkim budujemy potęgę Ukrainy jako producenta broni. Mamy już pierwsze sukcesy, nie mogę zdradzić wiele więcej, ale największy nacisk kładziemy na produkcję pocisków" - zaznaczył.

12:00

W rosyjskim Kisłowodzku wywieszono baner z wezwaniem do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Z niewiadomych przyczyn znajduje się na nim zdjęcie niemieckiego czołgu leopard.

11:17

Atak dronami na Moskwę w nocy z niedzieli na poniedziałek był operacją specjalną wywiadu wojskowego Ukrainy - poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

Wspomniane źródło dodało, że "wszystkie ptaszki doleciały do Moskwy".

10:40

Belgijska armia przeszkoliła dotychczas około tysiąca ukraińskich żołnierzy - poinformowała minister obrony Belgii Ludivine Dedonder. Wkrótce ma zacząć się szkolenie Ukraińców na samolotach F-16.

Z informacji, jaką szefowa resortu obrony przekazała dziennikowi "De Morgen" wynika, że część szkoleń odbywała się poza granicami Belgii i była przeprowadzona w ramach unijnego programu wzmacniania Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:32

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała agenta kierującego w Chersoniu na południu kraju siatką szpiegowską, która przekazywała stronie rosyjskiej dane o lokalizacji jednostek ukraińskich w przyfrontowych strefach obwodu chersońskiego - podała w poniedziałek SBU na Telegramie.

Zatrzymany agent miał kontaktował się z grupą informatorów liczącą do 10 osób, a uzyskane dane przekazywał rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Siatka usiłowała zdobyć informacje dotyczące m.in. pozycji wyrzutni rakietowych Grad oraz haubic M777.

Agenta - mieszkańca Chersonia, który pracował w firmie ochroniarskiej - zatrzymano podczas próby przekazania informacji wrogowi. Grozi mu dożywocie.

09:45

Wszystkie rosyjskie dzieci w wieku szkolnym mają być uczone podstaw obsługi dronów bojowych, co wskazuje na to, jak Rosja postrzega ich rolę we współczesnych wojnach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski senator Artiom Szejkin ogłosił, że lekcje będą obejmować prowadzenie rozpoznania terenu i sposoby przeciwdziałania wrogim bezzałogowym statkom powietrznym (UAV).

09:00

Eksplozje na Krymie.

08:51

Magazyn amunicji w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie został zaatakowany przez drony - podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa.

Aksjonow oświadczył, że siły rosyjskiej obrony przeciwlotniczej przechwyciły nad tym obszarem 11 dronów. W okolicy uszkodzony został także budynek mieszkalny.

Rosja ma bazę wojskową w pobliżu Dżankoja. Przedstawiciele władz Ukrainy od dawna podkreślają, że to miasto oraz jego okolice zostały przekształcone przez Rosjan w największą bazę militarną na Krymie.

08:44

W rezultacie prowadzonej kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji ponad 192 km kwadratowe terytorium na południu kraju - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. W ciągu ostatniego tygodnia wyzwolono tam ponad 12 km kwadratowych.

Według Malar na kierunku bachmuckim, na wschodzie kraju, wyzwolono od początku kontrofensywy 35 km kwadratowych, a w ostatnim tygodniu około 4 km kwadratowych terytorium.

08:11

Siły najemniczej Grupy Wagnera, które przebywają na Białorusi, nie stanowią zagrożenia militarnego dla Polski ani dla Ukrainy, o ile nie zostaną wyposażone w ciężką broń - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Nawet w razie jej doposażenia Grupa Wagnera "nie stanowi istotnego zagrożenia dla NATO" - podkreślił think tak.

ISW nawiązał do niedzielnego spotkania Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką w Petersburgu, podczas którego dyktatorzy Rosji i Białorusi rozmawiali o Grupie Wagnera jako zagrożeniu dla Polski.

07:14

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych - poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.

"Tej nocy został przeprowadzony prawie czterogodzinny atak dronami Shahed-136 na infrastrukturę portową Dunaju. Trzy drony zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej" - oznajmił Nazarow na Telegramie. 

W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów. W jednym z pomieszczeń produkcyjnych wybuchł pożar, który został już ugaszony.

06:00

Kilka dronów zaatakowało w poniedziałek nad ranem Moskwę. Według moskiewskich służb ratunkowych na Komsomolskim Prospekcie, w pobliżu ministerstwa obrony, znaleziono fragmenty dronów. Kolejna bezzałogowa maszyna uderzyła w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa.

05:30

Ukraina rozważa udział ukraińskich sportowców we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini startować tam będą pod neutralną flagą - poinformował w niedzielę w telewizji minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadym Hutcajt.

"Rozpoczęliśmy dyskusję na temat możliwości wzięcia przez naszych sportowców udziału we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk, jeśli na igrzyskach nie będzie Rosji i Białorusi. A Rosja i Białoruś oficjalnie jako kraje nie będą startować w Paryżu" - powiedział Hutcajt.

"Prowadzimy rozmowy z naszymi federacjami, z naszymi sportowcami. Próbowaliśmy uniemożliwić Rosji i Białorusi udział w igrzyskach olimpijskich. Udało nam się to, bowiem flag i innych symboli Rosji i Białorusi tam nie będzie" - podkreślił. "W najbliższym czasie poznamy naszą wspólną decyzję" - stwierdził. 

05:15

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow stwierdził, że według jego optymistycznej prognozy, ukraińscy piloci będą mogli latać na F-16 już wiosną przyszłego roku. Tłumaczył, że gdyby Ukraina miała teraz myśliwce, z pewnością pomogłyby one w większych postępach podczas kontrofensywy.

Szkolenie ukraińskich pilotów, które według Reznikowa prawdopodobnie odbędzie się w Danii i Holandii, a być może także w Wielkiej Brytanii lub Polsce, obejmie również zajęcia dla personelu technicznego. Minister obrony zaznaczył, że obsługa samolotów to "poważne zadanie".