Szef MSZ Radosław Sikorski twierdzi, że amerykański protokolant, który sporządził notatkę na podstawie jego wypowiedzi, źle ją zrozumiał lub źle zapisał. Chodzi o ujawnioną przez WikiLeaks depeszę ambasady USA w Polsce z 2008 r., relacjonującą słowa Sikorskiego o zagrożeniu ze strony Rosji.

W depeszy z 2008 r. ambasada oceniała, że Polska jest naturalnym sojusznikiem USA na wschodzie, a jej polityka ma na celu powstrzymywanie Rosji, która według szefa polskiego MSZ może okazać się zagrożeniem. Sikorski miał powiedzieć przedstawicielom USA, że polski rząd uważał kiedyś, iż Rosja mogłaby być zagrożeniem w ciągu 10-15 lat, ale po kryzysie w Gruzji może być to jedynie 10-15 miesięcy.

Sikorski skarżył się, że NATO zamieniło się w bezzębny klub polityczny i ostrzegł, że Polska nie będzie mogła ignorować powtórzenia się gruzińskiego scenariusza na Ukrainie - pisali przedstawiciele USA w Polsce.

Szef MSZ pytany w TVP1, czy Rosja jest potencjalnym agresorem, odpowiedział: mam nadzieję, że nie. Mamy teraz znacznie lepsze stosunki niż kiedyś, ale dwa lata temu, wtedy, gdy rozgorzał konflikt rosyjsko-gruziński, to nie wyglądało dobrze - powiedział minister.

Odnosząc się do swoich słów relacjonowanych w depeszy amerykańskiej ambasady, Sikorski tłumaczył, że 10-15 lat to jest taki horyzont planowania, to nie oznacza, że coś będzie zagrożeniem, tylko że przez 10-15 lat właśnie zagrożenia nie będzie i że można w perspektywie tego okresu budować system obronny.

Według ministra, ujawniona depesza pokazuje, że trzeba z ostrożnością podchodzić do tych materiałów, (ponieważ) tylko dlatego, że coś jest tajne nie znaczy, że jest w 100 proc. prawdziwe, czy wierne.

Zdaniem Sikorskiego, amerykański protokolant albo źle zrozumiał, albo źle zapisał. To był okres konfliktu gruziński-rosyjskiego, ja mogłem powiedzieć o zagrożeniu dla stabilności w Europie, bo wtedy uważałem, po twardym wystąpieniu premiera Putina na szczycie w Bukareszcie w sprawach Ukrainy, że następnym zarzewiem konfliktu może być sprawa Krymu i stacjonowania tam Floty Czarnomorskiej - tłumaczył Sikorski.