Miliard dolarów gwarancji finansowych na wsparcie gospodarki udzielą Ukrainie Stany Zjednoczone - poinformował prezydent Petro Poroszenko na swoim koncie na Facebooku. Wyjaśnił, że ustalił to podczas wczorajszej wizyty w USA.

Ustaliliśmy z prezydentem Barackiem Obamą, że Ukraina otrzyma gwarancje finansowe na miliard dolarów od USA. Zostanie także rozszerzona pomoc dla Ukrainy w kwestiach bezpieczeństwa. Prezydent USA zapewnił, że mamy nie tylko wiernego przyjaciela w nim osobiście, ale i przyjaciela w narodzie amerykańskim. Ameryka jest z narodem Ukrainy - napisał Poroszenko.

Wczoraj Stany Zjednoczone obiecały Ukrainie pomoc o wartości 53 milionów dolarów na walkę ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju i na cele humanitarne. Będzie to m.in. radarowy system obrony przeciwmoździerzowej.

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że 46 milionów dolarów będzie przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy, a 7 milionów na pomoc humanitarną.

W środę Poroszenko złożył wizytę w Kanadzie. Ukraina otrzymała od niej 200 milionów dolarów kanadyjskich (182 milionów dolarów amerykańskich) w ramach pięcioletniej pożyczki.

(MRod)