Donald Tusk podzielił się z dziennikarzami swoimi typowaniami na igrzyska w Soczi. "Obstawiam minimum trzy medale. Znając nasz dotychczasowy dorobek, to nie byłoby źle, z każdego medalu się ucieszę, a szczególnie, jeśli Justyna Kowalczyk pokona te wszystkie pechy, które ją w tym sezonie prześladują" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef rządu przyznał, że jest wielki fanem polskiej narciarki. Jesteśmy w stałym takim SMS-owym kontakcie od wielu lat, więc za nią przede wszystkim trzymam kciuki, bo z takim hartem ducha, z taką pracowitością i dobrą zawziętością sportowca nigdy do tej pory nie mieliśmy. Naprawdę jest problem z tą nieszczęsną stopą, ale tak, jak ją znamy, taką żelazną waleczność, to mam nadzieję, że chociaż jeden medal w tej trudnej sytuacji wywalczy - stwierdził.

Podkreślił, że optymizmem napawają też dzisiejsze treningowe skoki lidera Pucharu Świata Kamila Stocha. Polak zdominował treningi - w pierwszej serii był drugi, w dwóch pozostałych miał największe odległości.

Konsulowie pomogą kibicom

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował z kolei dziennikarzy, że skierował do Soczi ekipę  trzech konsulów z terenów Federacji Rosyjskiej, którzy mają świadczyć pomoc konsularną polskim sportowcom i kibicom.

Ponadto MSZ uruchomił na czas trwania igrzysk specjalne numery telefonów do konsulów dyżurnych w sprawach paszportowych i prawnych. Numer telefonu do konsula dyżurnego w Soczi to: +7 915 472 71 04, a do konsula dyżurnego w Moskwie: +7 916 698 99 41. Można kontaktować się z nimi również mailowo, pisząc adres: moskwa.amb.konsulat@msz.gov.pl.

W ramach niezbędnej pomocy konsularnej konsulowie będą mogli udzielić pomocy w przypadku utraty paszportu czy zatrzymania - zapewnił MSZ.

(edbie)