Lot samolotem sto razy bardziej grozi wystąpieniem zakrzepicy niż szczepionka AstraZeneca - stwierdził w środę włoski wirusolog Andrea Crisanti. Jego zdaniem szczepionka ta jest "jedną z najbezpieczniejszych na świecie".

We włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 profesor Crisanti z uniwersytetu i szpitala w Padwie odniósł się do polemik wokół hipotezy możliwych skutków ubocznych preparatu w postaci zakrzepów krwi.


Ryzyko wystąpienia zdarzenia zakrzepowego u osób, które na to cierpią jest sto razy wyższe, gdy lecą samolotem niż gdy ktoś się zaszczepi - oświadczył naukowiec. Wyjaśnił zarazem: To mówią wszyscy, nie ja to wymyśliłem. Dwie osoby na dziesięć tysięcy zagrożone trombofilią mogą mieć niekorzystne objawy, kiedy lecą samolotem, a to jest sto razy więcej niż w przypadku zaszczepienia.

Crisanti zaznaczył: Tak się martwimy jednym przypadkiem na 2,5 miliona. To jasne, że osoba z nadwagą, która pali papierosy, ma ponad 40 lat i na przykład bierze estrogeny jest bardziej zagrożona.

Cytat

Mamy 35 milionów osób zaszczepionych, 60 przypadków niekorzystnych reakcji, być może śmiertelnych u 10 osób. Ta szczepionka daje jedne ciężkie powikłania na 2,5 miliona.
mówił - odnosząc się do bilansu AstraZeneki - profesor mikrobiologii i wirusologii.


Trudno osiągnąć taki poziom bezpieczeństwa - ocenił Andrea Crisanti w dniu, gdy na temat preparatu ma po raz kolejny wypowiedzieć się Europejska Agencja Leków.

Marcowe stanowisko EMA

W połowie marca EMA poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały - oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka "może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)".