Komisja Europejska przygotowuje pozew przeciwko koncernowi AstraZeneca - informuje portal Politico, powołując się na pragnących zachować anonimowość unijnych dyplomatów.

Jak czytamy, Komisja poruszyła sprawę pozwu na środowym spotkaniu ambasadorów. Na spotkaniu większość przedstawicieli krajów UE wyraziła poparcie dla tego pomysłu. Wszystkie kraje bowiem mają problem z preparatem firmy AstraZeneca - szczepionki nie są dostarczane w terminach i ilościach wcześniej ustalonych z koncernem.

Jeden z dyplomatów wyjaśnił, że celem postępowania sądowego jest zobowiązanie firmy AstraZeneca do dostarczania dawek określonych w umowie z UE - informuje Politico.

Do końca tygodnia kraje unijne mają zdecydować, czy oficjalnie poprą pozew.

Problemy krajów Unii z firmą AstraZeneca

Jeszcze w styczniu firma AstraZeneca poinformowała, że pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji. Jak wtedy podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

Już w kwietniu koncern zapewnił, że dotrzyma harmonogramu dostaw zaplanowanych na cały drugi kwartał, choć mogą wystąpić tygodniowe wahania w ilości dostarczanych szczepionek ze względu na niewielkie opóźnienia w wypełnianiu fiołek i kontroli jakości.

Do końca pierwszego kwartału firma dostarczyła 30 milionów dawek do krajów UE, zamiast 100 milionów dawek przewidzianych w kontrakcie UE. Niedobory poważnie utrudniły kampanie szczepień w krajach UE.

Firma prognozowała, że dostarczy około 70 milionów dawek do końca drugiego kwartału roku, kiedy miała dostarczyć całe 300 milionów dawek zabezpieczonych kontraktem unijnym.