Działająca przy premierze Rada Medyczna podwyższyła górną granicę wieku dla szczepień preparatem szwedzko-brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Wskazując na wyniki nowych badań klinicznych, Rada oceniła, że szczepionka może być podawana ludziom od 18. do 69. roku życia.

To kolejne już podwyższenie górnej granicy wieku szczepionych tym preparatem.

Pierwotnie, tuż po zatwierdzeniu szczepionki AstryZeneki w Unii Europejskiej, polska Rada Medyczna rekomendowała stosowanie jej u osób do 60. roku życia.

Niespełna dwa tygodnie temu ta rekomendacja została zmieniona: granicę wieku szczepionych podwyższono do 65 lat.

Teraz szef Rady Medycznej prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19, poinformował, że Rada dopuszcza stosowanie szczepionki AstryZeneki u ludzi między 18. a 69. rokiem życia.

Skuteczna i bezpieczna. EMA: Szczepionka AstryZeneki może być stosowana u wszystkich powyżej 18. roku życia

Przypomnijmy, że tydzień temu Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśliła w raporcie nt. preparatu, opracowanego przez koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, że szczepionka ta może być stosowana u wszystkich ludzi powyżej 18. roku życia.

Wnioski EMA nt. skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu oparte zostały na masowych testach klinicznych, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Szczepionka AstraZeneca/Oxford: Tańsza i mniej kłopotliwa w dystrybucji od preparatów Pfizera i Moderny

Szczepionka AstraZeneca/Oxford podawana jest w dwóch dawkach: drugi zastrzyk powinien zostać podany w ciągu od 4 do 12 tygodni po pierwszej dawce.

Masowe testy, na które powołała się w raporcie Europejska Agencja Leków, wykazały, że skuteczność szczepionki AstryZeneki w badaniach klinicznych wynosi około 60 procent.

Preparat może być przechowywany i transportowany w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej sześć miesięcy, co daje mu przewagę nad pozostałymi szczepionkami dopuszczonymi w Unii Europejskiej: Pfizer/BioNTech i Moderny.

Preparat Moderny może być bowiem przechowywany w temperaturze minus 15 stopni Celsjusza, w przypadku szczepionki Pfizera zaś konieczne jest minus 70 stopni.

Preparat AstryZeneki jest również tańszy od szczepionek Pfizera i Moderny.