To wielka strata dla kultury, sztuki i architektury - tak o pożarze paryskiej katedry Notre Dame mówi Romuald Loegler - znany polski architekt. Rozmawiał z nim reporter RMF FM Marek Wiosło.


Według Loeglera, odbudowa katedry Notre Dame na pewnie nie potrwa 5 lat, ale o wiele więcej. Jak przekonuje ekspert, budowla już nigdy nie będzie taka sama, nawet po odbudowaniu detali. 

Ikonografia jest na tyle bogata, że można odtworzyć w każdym detalu. Tylko jeśli się okaże, że nie ma dębu, który miał 900 lat to będzie inne drewno. Będzie prawdopodobnie współczesnymi metodami uzyskane jego bezpieczeństwo pożarowe - tłumaczy Loegler. 


Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Pożar w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. 
Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

Opracowanie: