Polscy koszykarze pokonali Węgrów 83:81 (19:19, 19:13, 21:28, 24:21) w meczu otwierającym turniej prekwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu (2024). W drugim niedzielnym spotkaniu Bośnia i Hercegowina zagra z Portugalią.

Mecz Polski z Węgrami odbył się w w Gliwicach. Już podczas rozgrzewki obu drużyn miejscowi kibice krzyczeli z całych sił, że wygrają gospodarze.

Solowa akcja Michała Michalaka

Przez większość pierwszej kwarty prowadzili goście, którzy mieli grupkę swoich sympatyków na widowni.

Ważnym elementem tej części spotkania była solowa akcja przez całe boisko Michała Michalaka, rozpoczęta zbiórką w obronie, a zakończona celnym rzutem (15:14). Po 10 minutach wynik wynosił 19:19.

Dzięki skutecznej akcji Adama Somogyia Węgrzy prowadzili 29:25. Gospodarze odpowiedzieli "trójkami" Michalaka i Mateusza Ponitki i - od tego momentu do końca drugiej kwarty - dominowali na parkiecie, prowadząc w połowie spotkania 38:32.

Po zmianie stron Biało-Czerwoni najpierw "odskoczyli" przeciwnikom na 15 punktów (na wynik 54:39). Drużyna trenera Stojana Ivkovica jednak nie rezygnowała i odrobiła część strat, na co szkoleniowiec gospodarzy Igor Milicic zareagował prośbą o przerwę w grze. Niewiele to pomogło.

Rozpędzeni Węgrzy zakończyli trzecią kwartę rzutem za trzy punkty Marcella Pongo i dwoma trafionymi wolnymi Akosa Kellera, co dało im prowadzenie 60:59.

"Jest rollercoaster"

Jak powiedział spiker w hali przed rozpoczęciem decydującej części, "jest rollercoaster". Gospodarze zdobyli na jej początku sześć punktów z rzędu. Kibice nie mogli narzekać na brak emocji. Na dwie minuty przed końcem wynik wynosił 75:73, a kiedy zostały dwie sekundy gry - 82:81. Wtedy jeden rzut wolny trafił Ponitka, ustalając wynik spotkania.

Polacy w swoim kolejnym spotkaniu w grupie B spotkają się w poniedziałek z Bośnią i Hercegowiną.

Mamy dla Was bilety na środowe spotkania prekwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Więcej informacji TUTAJ.

Dwie najlepsze drużyny turnieju zagrają w fazie finałowej (półfinały i finał również w Gliwicach), gdzie połączą się z zespołami z grupy A rozgrywanej w Tallinie.

Oprócz gospodarzy, Estonii, występują tam też Czechy, Izrael i Macedonia Północna.

Zwycięzca całego turnieju otrzyma prawo gry w głównych kwalifikacjach olimpijskich w 2024 roku.