Filmowcy, którzy przyjechali do Cannes na rozpoczynający się tam 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podpisali petycję do władz Szwajcarii w obronie Romana Polańskiego. Reżyser w dalszym ciągu oczekuje w areszcie domowym na decyzję szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie wniosku o jego ekstradycję do USA.

Petycja apeluje do władz szwajcarskich, aby odrzuciły wniosek o ekstradycję Polańskiego wystosowany przez amerykański sąd. Zdaniem filmowców narusza on jedno z praw podstawowych, które stwierdza, że nie można skazywać człowieka dwa razy za ten sam czyn a także dlatego, że wniosek oparty jest na kłamstwie.

Petycję podpisali m. in. reżyserzy Jean-Luc Godard, Agnes Varda, Mathieu Amalric, Patricio Guzman i Bertrand Tavernier.

Polański został w 1977 r. uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Jednak przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił Stany Zjednoczone obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody. Od tego czasu przebywał w Europie, głównie we Francji, gdzie kontynuował reżyserowanie filmów.

Polański został zatrzymany 26 września 2009 r. w Zurychu, gdzie przybył, aby wziąć udział w festiwalu filmowym. Od 4 grudnia przebywa on w swoim domu w szwajcarskim kurorcie Gstaad oczekując na decyzję w sprawie jego ewentualnej ekstradycji do USA.