"To dla nas bardzo ważny rajd, chcemy w nim dobrze pojechać. Mamy nadzieję na podium, ale nie chcemy zapeszać" - mówi Adam Małysz z załogi ORLEN Team przed startem rajdu Baja Poland. Jutro w Szczecinie rusza V edycja imprezy, która w tym roku jest również VI rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Rajd zakończy się 1 września w Gminie Dobra.

Zawody będą  jednocześnie rundą mistrzostw Europy Centralnej CEZ, mistrzostw Polski i mistrzostw Czech.

Jest to dla nas bardzo ważny rajd, dlatego chcemy w nim dobrze pojechać i na tym się teraz skupiamy. Mamy szansę na wysoką pozycję, choć wiemy też, że nie przyjdzie ona bez walki - w tegorocznej Baja Poland wystartuje dużo dobrych ekip ze świetnym sprzętem - komentuje Adam Małysz, który staruje w parze z Rafałem Martonem.

Baja Poland jest najtrudniejszym rajdem w cyklu mistrzostw Polski, a nawet mistrzostw Europy. Z uwagi na fakt, iż jest to również runda Pucharu Świata, będziemy mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi kierowcami z naszej dyscypliny - podkreśla Marton. Planujemy jak zwykle skoncentrować się na samej jeździe i na tym, by Adam poruszał się w aucie coraz szybciej i sprawniej. Obecnie prowadzimy w obu cyklach, w których rywalizujemy, więc zależy nam na zdobyciu jak największej liczby punktów na Baja Poland i utrzymaniu swoich pozycji. Tym bardziej, że sezon zbliża się do końca, a my nie wystartujemy w kolejnej eliminacji w Czechach - dodaje.

Druga załoga ORLEN Team - Marek Dąbrowski i Jacek Czachor - ma już za sobą kilka bardzo udanych startów w tym sezonie, łącznie z morderczym Silk Way Rally. Mamy za sobą bardzo trudne zawody, które pokazały, że potrafimy się ścigać z najlepszymi. To, co osiągnęliśmy w tym sezonie, pokazuje, że będziemy się liczyć również na Baja Poland - mówi Dąbrowski. To będzie świetny rajd pod kątem treningowym, choć na zupełnie innym terenie niż typowe, pustynne zawody. Baja Poland praktycznie trwa tylko dwa dni, każdy błąd bardzo się liczy, więc trzeba być maksymalnie skupionym, aby go nie popełnić - dodaje Czachor.

Do tegorocznego Baja Poland zgłosiła się rekordowa liczba ekip: 64 z 14 krajów - Argentyny, Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Kazachstanu, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, Wenezueli, Węgier i Włoch. Kierowcy mają do przejechania 768 km, w tym 480 km odcinków specjalnych.

Impreza rozpocznie się w piątek przy miasteczku rajdowym w Szczecinie. Na starcie zawodników czeka superoes o długości 11,42 km. Kolejnego dnia załogi będą miały do pokonania dwa odcinki specjalne na poligonie drawskim o łącznej długości ponad 330 km, a w niedzielę również dwa, ale krótsze - po 69 km. Meta przewidziana jest w Gminie Dobra.

ORLEN Team / RMF FM