Jutro zacznie się montaż figury byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w miejscu pomnika przy Placu Piłsudskiego. Od kilku dni czeka już gotowy cokół. Odsłonięcie monumentu ma się odbyć za 4 dni - 10 listopada.

Ustawianie postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cokole i dokończenie pomnika potrwa kilkanaście godzin. Gotowa figura byłego prezydenta przyjedzie z zakładu niedaleko Krakowa.

Montaż nie powinien być problemem i teraz termin odsłonięcia nie jest już zagrożony - mówi reporterowi RMF FM Jacek Sasin. Od momentu, kiedy stanął cokół jestem spokojny. Sam montaż figury jest już kwestią mało skomplikowaną.

Postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma mieć 3,5 metra wysokości i stanie na podobnej wielkości cokole.

Minister Sasin zapewnia, że nie chodzi o to, by pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego zdominował stojący raptem 50 metrów dalej pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Został ten pomnik tak zaprojektowany, żeby skalą odpowiadał pomnikowi marszałka Piłsudskiego. Na pewno nie będzie z tamtym pomnikiem rywalizował w sensie wielkości. Mają być porównywalne wielkością - zaznaczył.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w sobotę po godzinie 19:00.

Plan sobotnich uroczystości

Oto szczegółowy program sobotnich uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego:

  • godz. 8.00 - Msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Kościół Seminaryjny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie / ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
  • godz. 17.00 - Msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie / ul. Świętojańska 8
  • godz. 18.30 - Marsz Pamięci / plac Piłsudskiego
  • godz. 19.15 - Odsłonięcie pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
  • godz. 19.30 - Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy / plac Piłsudskiego
  • godz. 19.45 - Niepodległościowy Apel Pamięci / plac Piłsudskiego
  • godz. 20.00 - Złożenie wiązanek pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego / plac Piłsudskiego

(j.)