W trzecim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,9 proc. licząc rok do roku – podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści podkreślają, że nasz PKB od dawna nie rósł tak szybko. "Możemy zapomnieć o spowolnieniu" – mówi Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W trzecim kwartale 2013 r. PKB (...) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,9 proc. - podał GUS. Zaznaczył jednak równocześnie, że dane te mają charakter wstępny i mogą być korygowane.

"Ożywienie stało się faktem"

Nie ma niespodzianki. Obserwujemy dobrą sprzedaż detaliczną i dobre wyniki handlu zagranicznego, zwiększa się produkcja w przemyśle, następuje odbudowa zapasów, a niska inflacja poprawia nastroje konsumentów, którzy zwiększają zakupy. To wszystko powoduje, że można zapomnieć o spowolnieniu gospodarczym, teraz będzie już tylko lepiej, choć nie spodziewałbym się jakichś spektakularnych zmian - skomentował dane GUS-u wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

Prognozujemy, że w IV kwartale PKB wzrośnie o 2,1 proc., a w przyszłym roku będziemy obserwowali przez cały rok ponad 2-procentowy wzrost gospodarczy. Wszystko idzie we właściwym kierunku - w przyszłym roku pozytywne efekty ożywienia odczujemy na rynku pracy - dodał. Bezrobocie będzie jednak obniżało się powoli, bowiem tego typu impulsy pojawiają się z opóźnieniem. Zmianę powinniśmy zaobserwować w połowie przyszłego roku - zastrzegł.

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor podkreślił natomiast, że tak szybko PKB nie zwiększał się w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie ma już wątpliwości, że ożywienie gospodarcze stało się twardą rzeczywistością - podsumował.

(edbie)