W środę strażnicy graniczni odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów - poinformowała w czwartek straż graniczna.

Jak podała na Twitterze straż graniczna, wśród zatrzymanych jest 16 obywateli Iraku, 2 obywateli Indii i jeden obywatel Syrii. Pozostałym próbom funkcjonariusze SG zapobiegli.

Od początku października odnotowano już 11,3 tys. prób nielegalnego przejścia na terytorium Polski z Białorusi. W tym roku było 22,9 tys. takich prób.

Stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 

1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta przedłużające stan wyjątkowy o 60 dni.

Zemsta Łukaszenki?

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do UE, ponieważ z powodu nałożonych na jego kraj sankcji, "nie ma na to ani pieniędzy, ani sił".

Kilka państw UE oskarża Łukaszenkę o zorganizowaną akcję sprowadzania ludzi z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE. 

Migranci chcą przedostać się do Niemiec

Migranci przez Polskę próbują przedostać się do Niemiec. Wielu to się udaje. Niemiecka policja podała, że od sierpnia kilka tysięcy osób przekroczyło ich granicę szlakiem wiodącym z Białorusi.

Ośrodki azylowe w Brandenburgii muszą się powiększać, bo brakuje miejsc - informuje portal RBB24.