Dziś padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Stwierdzono 36 665 nowych przypadków. Premier Morawiecki z ministrem zdrowia Niedzielskim poinformowali o nowych działaniach, które są podejmowane w walce z pandemią Covid-19. Wśród nich wymienili: bardziej powszechne testowanie, badanie chorych 60+ w ciągu 48 godzin od pozytywnego wyniku na koronawirusa, a także skrócenie kwarantanny do 7 dni.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że "piąta fala stała się faktem". Zapewnił, że szpitalny system jest wydolny, ale - w związku z dużym wzrostem zakażeń - baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 będzie rozszerzana.

Kolejnym krokiem w walce z pandemią koronawirusa ma być bardziej powszechne testowanie. Od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece - zapowiedział premier.

Krótsza kwarantanna

Zmiany dotyczą także kwestii kwarantanny, która nakładana jest po kontakcie z zakażoną osobą. 

Skracamy okres trwania kwarantanny do 7 dni. Jest to zgodne z zaleceniami europejskiej agencji - poinformował premier. Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia - oświadczył Morawiecki.

Badanie chorych 60+ w ciągu 48 godzin od pozytywnego wyniku na koronawirusa

Osoby powyżej 60 roku życia po pozytywnym teście na koronawirusa będą badane w ciągu 48 h przez lekarza pierwszego kontaktu - zapowiedział premier. Zapewnił, że będą możliwe także wizyty domowe.   

Decyzję tę argumentował wskazując, że seniorzy są najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19. Szef rządu zauważył, że "dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach".

"Nawet 140 tysięcy dziennych zakażeń dziennie"

Premier zauważył także, że piąta fala zakażeń jest inna od poprzednich. Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wirusem nazywanym Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji - zauważył Morawiecki. To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, sytuacją inną, której do tej pory nie było - wskazał.

Morawiecki zaznaczył, że "wszystkie kraje dotknięte mutacją wirusa Omikron notują rekordowe fale zakażeń". 

Cytat

Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy.
oświadczył szef rządu.

Rada ds. walki z Covid-19

Premier Mateusz Morawiecki poinformował  o powołaniu Rady ds. walki z Covid-19. Rada Medyczna, która ponad rok doradzała mi i panu ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu zostaje niejako przekształcona - podkreślił.

Premier przypomniał przy tym, że znaczna część dotychczasowych członków Rady Medycznej zrezygnowała. Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe i ja to rozumiem - powiedział.

Chcę wyrazić moją ogromną wdzięczność wobec wszystkich osób, które doradzały nam do tej pory  - podkreślił premier. Zaznaczył, że istotna część z nich będzie doradzać nadal. Rada ds. walki z Covid-19 będzie także obejmowała specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny - poinformował szef rządu.

Rekord zakażeń w Polsce

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował o dobowym rekordzie zakażeń koronawirusem w Polsce. Stwierdzono 36 665 nowych przypadków. Wcześniejszy rekord padł 1 kwietnia 2021 roku - wtedy potwierdzono 35 251 zakażeń.

W ciągu ostatniej doby zmarło 248 pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19.

Kraska przyznał, że skok liczby zakażeń w stosunku do ubiegłego tygodnia jest duży - 128 procent. Jak dodał, z prognoz MZ wynika, że następne dni "także będą z bardzo wysokimi wynikami".