Rząd szykuje zakaz noszenia samych przyłbic w miejscach publicznych. Ograniczone ma zostać także używanie chustek i szalików zamiast maseczek – dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM.

Dziś duże zamieszanie spowodowała wypowiedź prof. Andrzeja Horbana w TVN 24. Główny doradca premiera ds. Covid-19 powiedział, że jeszcze dziś zostanie wprowadzone rozporządzenia wprowadzające obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. 

Cytat

Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować
- zaznaczył Horban.

Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zdementowały te informacje. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił jednak, że "trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii".Dodał, że "pan profesor Horban, znamienity szef rady medycznej przy premierze" wypowiedział się w sprawie odejścia od niektórych rozwiązań "troszeczkę jeszcze przed zakończeniem tej dyskusji". Jak powiedział, "to jest opinia eksperta - z którą zresztą wypada się zgodzić - że trzeba sprofesjonalizować zasłanianie nosa i ust". Rozmawiamy o odejściu od osłon twarzy, które nie chronią - powiedział rzecznik.

 Do sprawy obowiązkowego noszenia masek chirurgicznych odniósł się także Adam Niedzielski. W rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia stwierdził, że "dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone". 

Wypowiedź prof. Horbana o została też zdementowana przez Ministerstwo Zdrowia i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Berendą. 

Zmiany w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa

Reporter RMF FM Krzysztof Berenda dowiedział się, że rząd faktycznie planuje zmiany w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa. Zakazane będzie chronienie się jedynie przyłbicami. Ograniczone ma zostać także używanie chustek i szalików zamiast maseczek.

Twarz będziemy mogli zasłaniać dowolną maseczką materiałową, niekoniecznie chirurgiczną.

Zasłanianie ust i nosa w rozporządzeniu

Aktualnie w Polsce - zgodnie z rozporządzeniem - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. W rozporządzeniu wskazano, że usta i nos mają być zasłonięte "przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110,284, 568, 695, 1087 i 1517)".

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy,
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
  • Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Naukowcy: Przyłbice i maski z zaworami nie są skuteczne w zatrzymywaniu koronawirusa