Ekspresowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mieli dzisiaj zająć się projektem PiS zakładającym m.in. zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Tuż po starcie obrad jednak Platforma Obywatelska złożyła wniosek o przerwę i odroczenie obrad do jutra, by posłowie zapoznali się z projektem ustawy, którą dostali wczoraj po godz. 18. Wniosek został przegłosowany, gdyż PiS nie miał większości - na sali zabrakło 28 posłów klubu, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Ryszard Terlecki prosił o wycofanie wniosku i wznowienie obrad za dwie godziny. Opozycja się na to jednak nie zgodziła i wicemarszałek ogłosił przesunięcia posiedzenia do jutra.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Posłowie mieli się zająć projektem PiS noweli ustaw w związku z przeciwdziałaniem Covid-19. W ustawie znajdzie się zapis wyłączający odpowiedzialność karną w czasie epidemii dla personelu medycznego.
  • Po godz. 12 premier Mateusz Morawiecki miał przekazać informacje o stanie przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.
  • Sejm miał się zająć projektem Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie kwestii zasłaniania ust i nosa.
  • Parlamentarzyści mieli obradować nad projektem PSL "premia dla bohatera", który zakłada przyznanie dodatku pracownikom ochrony zdrowia.
  • Posłowie mieli obradować nad projektem KO, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie epidemii.
  • W porządku obrad był także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - głosowana miała być kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

10:52

Na wniosek Platformy Sejm większością głosów uznał, że obrady odłożymy. Zaproponowałem rozwiązanie kompromisowe, kilkugodzinną przerwę, aby Platforma mogła przedyskutować w gronie swojego kluby projekty ustaw. PO nie zgodziła się - powiedział Ryszard Terlecki.

Ogłaszam przerwę do jutra, do godziny 9 - zaznaczył Terlecki. 

10:51

Na głosowaniu ws. odroczenia obrad było nieobecnych 28 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

10:34

Przegłosowaliśmy wniosek o przerwę, ale także o odroczenie obrad. Opozycja, a ściślej mówiąc Platforma Obywatelska, chce zablokować przyjęcie ustawy, na którą czekają Polacy. Ale głosowanie wypadło tak, jak wypadło. Zwołam wobec tego Konwent Seniorów i zwrócę się z propozycją do Platformy o wycofanie wniosku. Jeżeli wniosek nie zostanie wycofany, to zostaniemy zmuszeni przerwać obrady do jutra, co opóźni przyjęcie ustawy. Moja propozycja jest następująca: dwie godziny przerwy teraz i powrót do obrad. Myślę, że to rozwiązanie rozsądne - powiedział Ryszard Terlecki.

Tymczasowe 10 minut przerwy.

10:23

218 posłów przegłosowało wniosek o przerwę (207 zagłosowało przeciwko). Wicemarszałek Ryszard Terlecki ogłosił 10-minutową przerwę w obradach, zarzucając także deputowanym "obstrukcję".

10:16

Krzysztof Gawkowski z Lewicy domaga się przerwy i Konwentu Seniorów ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jedna kandydatka, tysiąc organizacji, które ją poparło. Możliwość wyboru kandydatki, która ma wszelkie kompetencje (...) Panie marszałku, wysoka izba, dobrze by było, żebyśmy kandydatki na ten urząd wysłuchali
- powiedział. Terlecki wskazuje, że to niezgodne z regulaminem.

10:15

Krzysztof Paszyk z PSL-Koalicji Polskiej składa wniosek o przerwę w obradach Sejmu. Domaga się zaproszenia na posiedzenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

10:14

Robert Winnicki z Konfederacji apeluje o reakcję w związku z sytuacją mniejszości polskiej i Akcji Wyborczej Polaków. Oczekuje raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie. Poseł twierdzi, że trwa tam nagonka na Polaków.

10:13

Czy pan tę ustawę przeczytał? - pytał Tomczyk wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. Ja byłem w lepszej sytuacji, bo znałem zarys tej ustawy w zeszłym tygodniu - odpowiedział. A my? - słuchaj z sali sejmowej. 

10:12

Wniosek formalny od Cezarego Tomczyka z KO.

Wczoraj po godz. 18 wpłynął projekt ustawy, który liczy 45 stron. Rozmawiamy o jednej z najpoważniejszych spraw i w tej ustawie są oczywiste buble. Składam wniosek formalny o odroczenie obrad przynajmniej do juta, byśmy mogli nad ustawą spokojnie popracować do jutra - powiedział z mównicy. 

10:00

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu.