Otwarte kina i teatry, siłownie i kluby fitness, powrót wesel, a także zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu: rząd Mateusza Morawieckiego ogłosić ma jutro szczegóły czwartego etapu luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Jak na każdym etapie luzowanie koronawirusowych restrykcji ma następować przy zachowaniu określonych zasad reżimu sanitarnego.

I tak - jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM - siłownie i kluby fitness mają zostać otwarte z założeniem, że po każdym kliencie sprzęt będzie dezynfekowany. Być może zamknięte będą prysznice.

W kinach i teatrach widzowie będą mogli zasiąść pod warunkiem, że co drugi fotel będzie pusty.

Na weselach natomiast bawić się będzie mogło maksymalnie 50 ludzi.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale... nie wszędzie!

Również dzisiaj minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosić ma decyzje ws. obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Prawdopodobnie już od przyszłego tygodnia nie będziemy musieli nosić maseczek na świeżym powietrzu: czyli na ulicy, w parku czy na plaży.

W sklepach, urzędach czy w komunikacji miejskiej zakrywanie ust i nosa ma natomiast pozostać obowiązkowe.

Ta decyzja rządu może dziwić o tyle, że jeszcze niedawno Łukasz Szumowski, pytany  na konferencjach prasowych o to, kiedy najwcześniej możemy spodziewać się zniesienia obowiązku noszenia maseczek, odpowiadał: "Jak będzie szczepionka".

Szczepionki oczywiście nie ma - i nieprędko się ona pojawi, ale resort zdrowia tłumaczy, że z wyjątkiem Śląska i Wielkopolski dobowe bilanse zakażeń SARS-CoV-2 spadają. A poza tym wielu ludzi i tak nakazu zakrywania twarzy nie przestrzega...

Najprawdopodobniej już od 1 czerwca

Wszystkie te zmiany - otwarcie kin i teatrów, siłowni i klubów fitness, powrót imprez weselnych oraz częściowe zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust - mają obowiązywać już od 1 czerwca.

O ile sytuacja koronawirusowa się nie zmieni.