Od soboty przywrócone zostanie funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw - zakłada rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów w trybie obiegowym z autopoprawkami.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na BIP RM, rząd przyjął go w trybie obiegowym z autopoprawkami.

Cytat

Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się jednak przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw
napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia

Jak wskazano, utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na Covid-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń.

Lista ograniczeń, jakie zakłada projekt rozporządzenia

  • Limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 m kw w sklepach i galeriach handlowych.

  • Godziny dla seniorów, z wyjątkiem 24 grudnia 2020 r. (według projektu).

  • Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

  • Zawieszona działalność hoteli, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

  • Targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online.

  • Zawieszona działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków.

  • Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonowanie w reżimie sanitarnym (co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi).

  • W przypadku kasyn itp. - jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

  • W transporcie publicznym ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany - czytamy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, w dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W projekcie zapisano, że nie były prowadzone prekonsultacje dotyczące projektu rozporządzenia. Jak dodano, rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Zgodnie z projektem, rozporządzenie wchodzi w życie 28 listopada 2020 r.