Nauczanie mieszane, z przewagą zajęć przez internet. Tak w najbliższym semestrze zorganizowane będą zajęcia na uczelniach w Warszawie. Dziennikarze RMF FM sprawdzają dziś, jak szkoły wyższe przygotowują się do nowego roku akademickiego.

Na Uniwersytecie Warszawskim - przez epidemię - zajęcia rozpoczną się dopiero w połowie października - informuje dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. W budynku uczelni będą odbywać się zajęcia w laboratoriach oraz kursy, w których udział bierze mało osób. Według rekomendacji Uniwersytetu Warszawskiego nawet zajęcia z WF-u - jeśli to możliwe - powinny być prowadzone przez internet. Efekt jest taki, że studenci kierunków humanistycznych - na przykład kulturoznawstwa - przez cały najbliższy semestr będą uczyć się tylko zdalnie. 

Więcej zajęć w formie tradycyjnej w Warszawie pojawi się na uczelniach prywatnych. Tam przez internet prowadzone będą głównie wykłady.

W akademikach w Warszawie w pokoju mogą być maksymalnie dwie osoby. Został też wydłużony czas rejestracji chętnych na mieszkanie. Budynki będą też częściej dezynfekowane. Jeżeli będzie to możliwe, w pokoju będzie mieszkać tylko jedna osoba - podkreśla Olga Laska z Uniwersytetu Warszawskiego. Istnieje możliwość, że będziemy musieli uruchomić dwójki - na początku października będzie dodatkowa, trzecia tura składania wniosków, opłaty będą takie same jak w ubiegłym roku - mówi.

Mimo tych warunków, wielu studentów nie przedłużyło umowy z akademikiem. Część będzie uczyć się zdalnie i w ogóle nie przyjeżdżają do Warszawy. Inni - zamiast akademika - szukają mieszkania do wynajęcia.

Kraków

W Krakowie - jak sprawdził reporter RMF FM Marek Wiosło - większość uczelni wprowadziła mieszany model nauczania, ale z przewagą kształcenia zdalnego. Nauka zdalna dotyczy przede wszystkim kierunków humanistycznych, na kierunkach ścisłych studenci mają się pojawiać głównie w laboratoriach.

Na wielu uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, a studenci będą brać udział tylko w niektórych ćwiczeniach. Godziny zajęć ułożono w taki sposób, by jak najmniej osób spotykało się na korytarzach.

Nie wszystkie roczniki zaczną też rok akademicki w tym samym czasie, np. na Akademii Górniczo-Hutniczej na początku października pojawi się tylko część studentów, a roczniki najmłodsze tydzień później. Limity dotyczą także akademików - tam ograniczono liczbę osób w pokojach do maksymalnie dwóch. Wszędzie też we wspólnych przestrzeniach będzie trzeba zakładać maseczki.

Lublin

W Lublinie, gdzie jest 5 państwowych uczelni i kilka liczących się niepublicznych, nauczanie hybrydowe to słowo klucz. Tak będzie na wszystkich publicznych uczelniach - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Kot.

Tak zajęcia będą prowadzone, na UMCS-cie, KUL-u, politechnice, Uniwersytecie Medycznym i Przyrodniczym. Stacjonarnie odbywać będą się wyłącznie zajęcia praktyczne, laboratoryjne - oczywiście również z zachowaniem zasad sanitarnych.

Obostrzenia będą też dotyczyć akademików. Na przykład na politechnice zajęta będzie tylko połowa miejsc. Dzisiaj zaczyna się kwaterowanie na UMCS-ie. Przyszli mieszkańcy umawiani są na konkretne godziny i kolejne dni i do budynku nie wejdzie nikt poza mieszkańcem. Rodziny mogą pomóc z bagażami do progu akademika. Obowiązują rękawiczki, maseczki oraz własne przybory piśmiennicze przy kwaterowaniu.

Olsztyn

W kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie mógł przebywać co piąty student - informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski. W tym roku na studiach stacjonarnych będzie uczyć się około piętnastu tysięcy studentów. Władze uniwersytetu chcą, aby jednocześnie w całym kampusie przebywało nie więcej niż trzy tysiące młodych osób.

Całkowicie zdalnie realizowane będą wykłady, seminaria oraz wszystkie zajęcia, których realizacja nie będzie wymagała bezpośredniego spotkania, czy korzystania np. z pracowni. Pozostałe zajęcia - przede wszystkim laboratoryjne - będą prowadzone rotacyjnie.

Katowice

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w większości uczyć się będą zdalnie. Jak sprawdziła dziennikarka RMF FM Anna Kropaczek, zajęcia stacjonarne zaplanowano niemal wyłącznie na studiach doktoranckich, anglojęzycznych oraz dla studentów kształcących się w ramach wymiany międzynarodowej.

Politechnika Śląska w zależności od specyfiki zajęć organizuje mieszany system nauki. Większość wykładów czy lektoraty językowe odbywać się będą online, ale zajęcia praktyczne będą stacjonarne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Będzie ich sporo, bo pozwala na to duża przestrzeń kampusu.

Uniwersytet Śląski też będzie miał system mieszany, dużo zajęć zdalnych. Uniwersytet chce, by nowo przyjęci studenci mieli możliwość rozpoczęcia przynajmniej wybranych zajęć w murach uczelni, by mogli poznać wykładowców, nowych kolegów i koleżanki - dla nich część zajęć będzie organizowana stacjonarnie.

Spadły ceny najmu mieszkań

Ceny najmu mieszkań spadły w trakcie pandemii o 15-20 procent. Tak wynika z danych pośredników. Największa obniżka dotyczy Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska. Spore przeceny są także w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. 

Jak wynika z badań prawie 2/3 studentów albo rezygnuje z najmu mieszkania, albo domaga się obniżki czynszu.