Nie ma zgody rządu na szerokie otwarcie restauracji w hotelach, co najmniej do końca tego miesiąca - ustalili dziennikarze RMF FM. Takie stanowisko usłyszała branża hotelowa.

Od najbliższego piątku rząd dopuści działalność hoteli. Przedsiębiorcy postulowali, by zezwolić także na otwarcie hotelowych restauracji.

Nie ma jednak takiej zgody. Rząd stoi na stanowisku, że nie może być tak, iż otwarte zostaną restauracje hotelowe, a pozostałe nie będą mogły przyjmować gości.

Przedsiębiorcy zaproponowali więc, by otworzyć restauracje tylko dla gości hotelowych.

Ten pomysł również nie znalazł poparcia. Przypomniano przy okazji, że wiosną ubiegłego roku - podczas lockdownu zdarzało się, że do hotelowych restauracji wpuszczani byli klienci. Musieli jedynie fikcyjnie wynająć na pokój za złotówkę.

Na razie jedyną dopuszczalną przez rząd opcją jest ta, by hotelowe restauracje sprzedawały jedzenie na wynos i w dostawie np. do wynajętego pokoju.

Luzowanie obostrzeń. Jest szansa na otwarcie lodowisk krytych

Jest natomiast szansa na otwarcie krytych lodowisk. Jeżeli tylko uda się wypracować zasady bezpieczeństwa. Od najbliższego piątku będzie możliwe uprawianie sportu amatorskiego, ale tylko na świeżym powietrzu. Oznacza to m.in. otwarcie lodowisk plenerowych.

Zwolennikiem otwierania lodowisk krytych, czyli na przykład hal, są przede wszystkim ministerstwa sportu oraz rozwoju - czyli te dowodzone przez wicepremierów Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina.

Otwarte na dyskusję jest Ministerstwo Zdrowia. Przeciwna wydaje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, głównie z przyczyn komunikacyjnych. Trudno będzie wytłumaczyć, dlaczego można otworzyć kryte lodowiska, a nie siłownie i restauracje.

Rząd chce jeszcze te wątpliwości skonsultować. Jeżeli do otwarcia krytych lodowisk dojdzie, będzie to możliwe już od najbliższego piątku.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap luzowania obostrzeń. W wyniku podjętych decyzji od 12 lutego m.in. będzie możliwa aktywność sportowa na terenach otwartych. Oznacza to otwarcie boisk i kortów znajdujących się na zewnątrz, a także dopuszczenie możliwości uprawiania sportów amatorskich na świeżym powietrzu. Czynne będą również stoki narciarskie i baseny.