Rząd zniósł część koronawirusowych obostrzeń. Otwarte zostały m.in. sklepy w galeriach handlowych, a do szkół podstawowych powracają uczniowie z klas 1-3. "Nie mogliśmy się doczekać" - mówią mieszkańcy Warszawy, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz.

W ostatnich dniach notujemy znaczny spadek zakażeń koronawirusem. Napawa to optymizmem i pozwala rządowi na luzowanie części koronawirusowych obostrzeń. 

Pierwsze restrykcje zostały zniesione już na samym początku maja. Od 1 maja możemy uprawiać sport w obiektach na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu do 50 osób. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży mogą także ćwiczyć w budynkach, np. w basenach. Jest tutaj jednak jedno zastrzeżenie - obiekt może mieć maksymalnie 50 proc. obłożenie. 

Dziś sporo zmian

To nie koniec luzowania obostrzeń. Dziś zmienia się funkcjonowanie instytucji kultury, handlu, edukacji i życia duchowego. 

Dziś działalność wznawiają galerie handlowe, a także duże sklepy budowlane i meblowe. Co ważne, będą mogą one funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem limitu 1 osoby na 15 m2.

Otwarte zostały również obiekty kultury, czyli np. galerie sztuki i muzea. Zarządzający tymi obiektami muszą przestrzegać limitów - na 15 m2 może znajdować się wyłącznie 1 osoba. Taka sama zasada obowiązuje w miejscach kultu religijnego. Rząd rekomenduje przy tym, aby nabożeństwa odprawiać na świeżym powietrzu. 

Od dziś wszystkie dzieci z klas 1-3 uczą się stacjonarnie. 

Wnuki wracają do szkół. Cieszę się, że w końcu będą w swoim środowisku, przyjaźnie się odnowią. One też się cieszą. W domu było fajnie, ale w pewnym momencie nudno - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem mieszkanka Warszawy. 

Co się zmienia? Pełna lista luzowania obostrzeń

Kultura - otwarte galerie sztuki i muzea:

  • limit 1 osoby na 15 m2
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Handel - otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe:

  • limit 1 osoby na 15 m2
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Kult religijny - nabożeństwa z limitem osób:

  • limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach
  • rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu

Edukacja - szkoły podstawowe:

  • nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej
  • ścisły reżim sanitarny - m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy

W maju dalej luzujemy

Rząd zapowiedział, że kolejnych dniach maja luzowane będą także inne obostrzenia. Dalsze znoszenie obostrzeń będzie możliwe jedynie, jeśli utrzymamy niski wskaźnik zakażeń koronawirusem. Nie będziemy musieli wówczas nosić maseczek na świeżym powietrzu (od 15 maja), otwarte zostaną restauracje (ogródki od 15 maja, gastronomia wewnętrzna od 29 maja), wszyscy uczniowie wrócą do szkół (od 29 maja), swoją działalność wznowią także kina i teatry (od 29 maja). 

Pełen harmonogram luzowania obostrzeń w maju znajdziecie >>> TUTAJ

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.