​Z powodu epidemii koronawirusa rząd przekłada termin przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej - dowiedział się reporter RMF FM, Krzysztof Zasada. Według pierwotnych planów miała się rozpocząć 25 stycznia i objąć blisko 300 tysięcy młodych mężczyzn urodzonych w 2002 roku. Już wiadomo, że kwalifikacja zostanie opóźniona i będzie przeprowadzana w dwóch terminach.

Rozpoczęcie pierwszej przyszłorocznej kwalifikacji zaplanowano na 7 kwietnia. Ma ona trwać do 23. lipca. Drugi termin to od 9 sierpnia do 19 listopada.

W uzasadnieniu nowelizacji rozporządzenia, MSWiA informuje, że kwalifikację opóźnia po wielu sygnałach od wojewodów i starostów. Alarmowali oni, że nie są w stanie przeprowadzić jej od stycznia. 

Główny powód, to niemożność powołania personelu medycznego. Większość lekarzy odmawia udziału w pracach komisji. Duża ich część jest też zaangażowana w walkę z koronawirusem. 

Nie ma też możliwości zapewnienia badań specjalistycznych. 


Dodatkowo jest problem z uzyskaniem lokali na siedziby komisji. Nie bez znaczenia były też sygnały od rodziców, którzy obawiają się udziału dzieci w kwalifikacji.

Opracowanie: