Komisja Europejska otrzymała od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne.

Był to jeden z tematów piątkowej wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie politycznym, zaapelowała do krajów Unii, aby powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów.

Kyriakides powiedziała, że poparcie dla planu KE wśród krajów członkowskich jest bardzo duże. Wskazała, że chodzi o to, aby takie zakupy były korzystne dla całej "27", a nie poszczególnych krajów. Chodzi o współpracę, a nie rywalizację - zaznaczyła.

Z informacji PAP wynika, że na wideokonferencji kraje UE wskazały na potrzebę zabezpieczenia równego dostępu do szczepionki dla wszystkich mieszkańców UE. KE nie przedstawiła jednak jeszcze ostatecznej wersji propozycji dotyczącej wspólnych negocjacji i zakupów.

Dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon zaznacza, że pomysł KE ma zapobiec temu, co działo się w 2009 roku, gdy państwa ścigały się po szczepionkę na tzw. świńską grypę. Wówczas kraje często przepłacały za szczepionki. Polska wówczas - gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz - jako jedyna nie zakupiła szczepionki. Na szczęście pandemia wygasła i faktycznie szczepionki okazały się niepotrzebne.

KE ma być lepiej przygotowana na kryzysy

Rozmowy ministrów dotyczyły też inicjatywy EU4Health, która polega na zwiększaniu zasobów w dziedzinie ochrony zdrowia, aby być lepiej przygotowanym do reagowania na kryzysy podobne jak pandemia.

Po raz pierwszy stworzymy strategiczne zapasy sprzętu ochronnego, leków i wyrobów medycznych na wypadek kryzysów. Będziemy mieć rezerwę personelu medycznego, w tym lekarzy, który można rozmieścić gdziekolwiek i kiedykolwiek, jeśli zajdzie taka potrzeba. W EU4Health chodzi również o to, aby leki i urządzenia medyczne były dostępne w razie potrzeby i przez cały czas - zaznaczyła unijna komisarz.

Prawdziwym czynnikiem zmieniającym naszą przyszłość bez Covid-19 będzie jednak szczepionka. Będzie to jedyna prawdziwa strategia wyjścia z kryzysu. Szczepionka dostępna dla wszystkich w Europie i na całym świecie. Żaden region świata nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni - wskazała Kyriakides.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi strategię UE dotyczącą szczepionek przeciwko Covid-19.