Szefowa gabinetu politycznego premiera Bułgarii Bojko Borisowa, Denica Żelewa, ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Premier został więc objęty kwarantanną. Rzecznik rządu w Sofii poinformował ponadto, że urzędnicza rządu bułgarskiego, u której potwierdzono Covid-19, brała udział w szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.

Premier Bułgarii Bojko Borisow poddał się kwarantannie. Ma to tłumaczyć jego nieobecność w parlamencie podczas piątkowej dyskusji i głosowania nad nowym składem rządu.

Jednocześnie radio publiczne poinformowało, że szefowa jego gabinetu politycznego ma koronawirusa. Denica Żelewa była obecna w Brukseli podczas zakończonego kilka dni temu szczytu Unii Europejskiej.

Testy premiera Borisowa i innych członków delegacji były negatywne - podał w piątek rząd.

Koronawirus w Bułgarii

Bułgarski resort zdrowia poinformował dziś o 269 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Osiem osób zmarło.

Liczba zakażonych od początku epidemii zbliża się do 10 tys. Obecnie wynosi 9 853, w tym 4 493 aktywne.

Nie sprawdziła się prognoza lekarzy sprzed kilku tygodni, że psychologiczna granica 10 tys. zakażonych zostanie osiągnięta dopiero we wrześniu. Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijać się jak w ostatnich dniach, dwukrotnie więcej infekcji będzie już w końcu lipca lub pierwszym tygodniu sierpnia.

W piątek przed wyjazdami do Bułgarii jako kraju niebezpiecznego przestrzegła swoich obywateli Dania.