Rząd Donalda Tuska czekają spore zmiany w związku z czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Oficjalnie znamy nazwiska ministrów, którzy wybierają się do Brukseli. Bartłomiej Sienkiewicz już ogłosił swoją dymisję.

Listę kandydatów KO do Parlamentu Europejskiego znajdziesz TUTAJ.

Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz jako pierwszy oficjalnie poinformował o rezygnacji z prac w rządzie Donalda Tuska.

"W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji ministra" - napisał Sienkiewicz w mediach społecznościowych.

Sienkiewicz będzie "jedynką" KO do Parlamentu Europejskiego w woj. świętokrzyskim i małopolskim.

Sienkiewicz: Płynę na nieznane wody

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami, pytany o swój start do PE, Sienkiewicz powiedział: "Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie. Trzeba pomoc Europie obronić się przed ryzykiem wojny. To jest poważne zadanie".

Minister zapowiedział, że w PE chce zająć się sprawami bezpieczeństwa Europy. Moi koledzy i koleżanki z list to pierwszorzędni politycy. Donaldowi Tuskowi bardzo zależało na tym, żebyśmy - jako ekipa - byli w stanie prowadzić polską politykę w UE w sposób twardy i zdecydowany wobec tego wyzwania, przed którym stoimy - podkreślił.

Pytany o sprawy ministerstwa, które opuszcza, powiedział, że resort jest uporządkowany. Proszę się nie bać o ministerstwo kultury, jest naprawdę bardzo dobrze uporządkowane, także prawnie - zaznaczył. Sienkiewicz podkreślił również, że decyzja dotycząca jego następcy w ministerstwie należy do premiera.

Kierwiński i Budka do europarlamentu

Także obecny szef MSWiA Marcin Kierwiński wystartuje z list KO do PE - poinformował Donald Tusk w środę podczas Rady Krajowej PO w Warszawie. "Unia Europejska musi stać się bastionem" - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej.

Kierwiński będzie "jedynką" KO na Mazowszu.

Kandydował do europarlamentu będzie także minister aktywów państwowych Borys Budka. Będzie on numerem jeden na liście KO na Śląsku.