Charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety obchodzi w tym roku swoją piątą rocznicę. 4 września drużyny z Krakowa, Warszawy, Poznania, Katowic, Łodzi i Wrocławia staną na starcie, aby pomóc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty i innym potrzebującym. Rejestracja drużyn ruszy już w maju.

Charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety obchodzi w tym roku swoją piątą rocznicę. 4 września drużyny z Krakowa, Warszawy, Poznania, Katowic, Łodzi i Wrocławia staną na starcie, aby pomóc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty i innym potrzebującym. Rejestracja drużyn ruszy już w maju.
Uczestnicy krakowskiej edycji Poland Business Run na trasie biegu / Zdj. ilustracyjne /Jacek Bednarczyk /PAP

Kolejna edycja Poland Business Run jest dowodem na to, że Polakom nie jest obojętny los osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy przewidują, że piąta, jubileuszowa edycja będzie rekordowa pod względem liczby uczestników. Planujemy przygotować 20 tys. pakietów startowych dla biegaczy i powitać na starcie ponad dwa razy tyle kibiców. Chcemy, aby tegoroczny Poland Business Run pozwolił postawić na nogi kolejne osoby - mówi Marta Hernik, menedżer ogólnopolskiego projektu. W jubileuszowym biegu charytatywnym będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które zgłoszą 5-osobową drużynę. Liczba miejsc jest ograniczona, a o zapisach będzie decydować kolejność zgłoszeń, dlatego warto już teraz połączyć się w zespoły.

Razem możemy zmieniać rzeczywistość

Tylko w zeszłorocznej edycji, dzięki ponad 13 tys. biegaczy z ponad tysiąca firm, w sześciu miastach Polski udało się zebrać ponad milion złotych dla podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Poland Business Run pomógł wrócić do normalnego życia 67 osobom po amputacjach. Dzięki charytatywnej sztafecie podopieczni Fundacji Jaśka Meli otrzymali nowe, dostosowane do ich potrzeb protezy, a także pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji i pomocy psychologicznej. Teraz mogą samodzielnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia.

To Porsche wśród protez - mówi Marek Urbanek, beneficjent Katowice Business Run 2015. Marek cieszy się ogromnie i nie może się już doczekać powrotu do pracy. Jestem dumny, że mogę chodzić bez problemów, mimo że nie mam nogi - opowiada podopieczny Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

Patryk Marat stracił lewą nogę na poziomie uda w wyniku poważnego wypadku na budowie, a dzięki inicjatywie otrzymał szansę na powrót do normalnego życia: Pracuję jako koordynator prac na budowie. Trenuję kajakarstwo dla osób niepełnosprawnych i chodzę na  kurs prawa jazdy. Bardzo się cieszę, że nie siedzę w domu, że mogę być aktywny, a to wszystko dzięki Warszawa Business Run - podsumowuje beneficjent.

Powody do radości ma też mama 15-letniego Kacpra, beneficjenta Poznań Business Run - pani Katarzyna Hała, która mówi, że: syn jest pełen energii, przygotowuje się do rajdu rowerowego, chodzi na ryby i często spotyka się z kolegami. Proteza pozwoliła mu znowu cieszyć się życiem nastolatka i realizować marzenia. Od początku istnienia projektu wspólny wysiłek biegaczy z różnych firm i akcja "Pomagam bardziej" przyniosły łącznie ponad 2 mln zł dla potrzebujących. Ze względu na rosnącą popularność i zainteresowanie projektem, organizatorzy postanowili poszerzyć grono beneficjentów o podopiecznych innych fundacji. Fundusze zebrane podczas piątych urodzin inicjatywy będą przekazane nie tylko na rzecz Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, ale też innych osób w potrzebie. Piąta, jubileuszowa edycja Poland Business Run będzie wyjątkowa, bo chcemy w niej przekazać naszą pałeczkę pomocy jeszcze dalej i podzielić się pozytywną energią zarówno z podopiecznymi Fundacji Poza Horyzonty, jak i innych organizacji charytatywnych, które, tak samo jak my, przywracają chęć do życia osobom ciężko doświadczonym przez los. Przez lata udawało nam się zmieniać rzeczywistość osób po amputacjach, teraz czas na to, aby poszerzyć grono beneficjentów. To da nam możliwość stawiania na nogi potrzebujących nie tylko w sensie dosłownym, ale również przenośnym. - komentuje Jasiek Mela.

Jubileuszowej edycji wsparcia udzielają nie tylko przedsiębiorstwa, ale też znani aktorzy i ludzie ze świata biznesu. W tym roku ambasadorami biegu będą Julia Kamińska, Jolanta Fraszyńska, Joanna Jabłczyńska, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Sonik, Mateusz Janicki, Antoni Królikowski oraz Mikołaj Roznerski.

Integracja biznesu ze społecznością lokalną

Bieg  zainicjowały w Krakowie w 2011 roku firma UBS oraz Radisson Blu Hotel Kraków, jednak już jego pierwsza edycja odbyła się przy wsparciu firmy Luxoft oraz Urzędu Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej. Od tej pory impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych w miastach partnerskich. Z roku na rok coraz więcej biegaczy z niecierpliwością czeka na uruchomienie zapisów. Inicjatywa ma na celu nie tylko wsparcie osób z niepełnosprawnością ale też promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem.

Agnieszka Pleti, dyrektor Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, nie ma wątpliwości, że nadchodząca, urodzinowa edycja biegu będzie wyjątkowa: Kiedy w 2011 roku planowaliśmy pierwszą edycję w Krakowie, nie przypuszczaliśmy, że inicjatywa rozprzestrzeni się tak szybko na inne miasta. Piąte urodziny Poland Business Run są dowodem na to, że firmy i władze miast chcą się angażować w życie społeczności lokalnej i coraz większą wagę przykładają do działań z zakresu CSR. Codziennie dostajemy słowa wsparcia od firm i naszych biegaczy - jesteśmy dumni z tego, że nasza inicjatywa jednoczy coraz więcej osób, które w pierwszy weekend września wspólnym wysiłkiem pomogą kolejnym potrzebującym i podzielą się z nami dobrą energią.

 Już wkrótce biegacze poznają daty zapisów w swoich miastach, dlatego organizatorzy zachęcają do śledzenia strony internetowej Poland Business Run oraz profilu na Facebooku

(az)